Podle Jouklové jsou nejpostiženější lesy v okolí Skleného. „I tam však máme situaci pod kontrolou,“ ubezpečila.

V lesích kolem Žďáru nad Sázavou, které obhospodařuje podnik Kinský Žďár, je dle lesního rady Jana Sováka nejvíce zasažena oblast nedaleko Dářka. „Potažmo území, které sousedí s Velkou Losenicí,“ doplnil Sovák.

Uhřínov má nejmladší obyvatele na Vysočině. Ve školce už pro ně nemají kapacity.
Uhřínov je nejmladší vesnicí na Vysočině. Dětí je dvakrát více než důchodců

Jaroslav Doubek, vedoucí žďárského odboru životního prostředí, apeluje na lesníky, ať neotálejí s těžbou. „Do výletu brouka z napadených stromů, což letos nastane zhruba v polovině června, musíme vytěžit veškeré rozpoznatelné kůrovcové stromy. Veškeré kůrovcové dříví pak neprodleně odvézt z lesa nebo ho včas chemicky ošetřit,“ poradil.

Dále by měli majitelé lesů zpracovat suché stromy, ze kterých brouk už vylétl. „Podle opatření, které vydalo ministerstvo zemědělství, je třeba tyto zpracovat do konce tohoto roku. A vhodné je také průběžně zalesňovat vzniklé holiny,“ doporučil dále Doubek.

V Novém Městě na Moravě jsou uzavírky některých ulic.
Novoměstské trápení řidičů: zavřené budou Lesní, Smetanova i Žďárská

Loňský rok byl na Žďársku srážkově nadnormální a teplotně téměř průměrný. „To pro kůrovce není zdaleka ideální. Stále je důvod bojovat,“ vyzval Doubek. Podle jeho názoru je pořád šance na úspěch. „Stále máme naději, že některé lesy na Žďársku odolají,“ je přesvědčený.

Na druhou stranu však začátek roku tak příznivý nebyl. "Povrchový vláhový deficit se už projevuje i v našem regionu. Hrozí, že při teplém počasí kalamita opět přidá na síle,“ sdělil své obavy Doubek.