„Žáci dostali volno, protože se připravuje velká rekonstrukce školy za zhruba sedmnáct milionů. Bude se dělat nová střecha, krovy, nově se upraví celé horní patro a vymění se kotelna," uvedla nová ředitelka ZŠ v Křížové ulici Jana Nováková Hotařová. Ta na ředitelský post nastoupila včera. „Aby toho nebylo málo, jsem druhým dnem ve funkci," pousmála se.

Škola v Křížové ulici dostane i nová okna a vstupní dveře. „Protože je budova historická, je rekonstrukce velmi sledovaná památkáři," poznamenala Nováková Hotařová. Školáci v září vejdou i do nově vymalovaných chodeb. „Úpravy ve vnitřních prostorách by se měly stihnout čtrnáct dní před začátkem školního roku. Poté se ještě udělá nová fasáda," zakončila Nováková Hotařová.

ZŠ v Křížové ulici je jediná škola v Jihlavě, která dala žákům čtyři dny ředitelského volna, a ukončila tak školní rok o týden dříve.
„V případě Křížové se jedná o velkou přestavbu. V ostatních školách se sice také uskuteční nějaké opravy, ale určitě ne v takovém rozsahu," uvedl vedoucí jihlavského odboru školství Tomáš Koukal.

Například Základní škola Jihlava Demlova se o prázninách pustí do úpravy přestávkového dvora. „Bude celý předlážený a osazený novými herními prvky. Přibude například ping-pongový stůl a nové basketbalové koše," uvedl ředitel školy ZŠ Demlova Zdeněk Nosek. Takzvaný přestávkový dvůr využívají děti především po skončení vyučování ve školní družině.
V některých školách se už s menšími opravami či přestavbami začalo, přestože žáci stále do školy chodí.

Dříve letos nekončí ani jihlavští středoškoláci. V lavicích už ale většinou nesedí. Například Gymnázium Jihlava má na dnešní den naplánované třídní akce, na zítra sportovní den a ve čvrtek už si studenti přijdou jenom pro vysvědčení.

IVANA HOLZBAUEROVÁ