„Byla jsem na místě, a žádná louže tam nebyla. Odborníci říkají, že v momentě, kdy se tam udělá dren, bude to bez problémů. Zatím ale odvodnění nebudeme řešit, protože dneska byla louže pouze na chodnících, kde voda stála. I přes déšť je to zatím v pořádku, uvidíme, jak to bude dál," vyjádřila se včera vedoucí odboru rozvoje města jihlavského magistrátu Alena Kottová .

Na posledním dubnovém jednání jihlavského zastupitelstva zastupitelé odmítli dát sto padesát tisíc korun právě na odvodnění plochy pro volnočasové aktivity v Českém mlýně s tím, že se uvidí časem, jestli laguna zmizí, či nikoliv.

Náměstek primátora Jaroslav Vymazal se domnívá, že laguna se zde tentokrát nevytvořila, protože bylo velké sucho. „Uvidíme, až bude těch deštivých dnů víc. Necháme tomu ještě nějaký čas, ale vše nasvědčuje tomu, že se zde bude muset opatření udělat," řekl Vymazal (ODS).

„Není to jen o vytvoření vsakovací kapsy, ale i o propojení retenční nádrže, čili o propojení s kanalizací. Příroda nám sama ukáže, jestli to byla anomálie, že se zda laguna vytvořila, nebo jestli je to setrvalý stav. Pak s tím budeme muset něco dělat. Pamětníci ale říkali, že toto místo bylo vždycky podmáčené, je tam jílovité podloží," dodal náměstek Vymazal.

Jihlavská opozice na zastupitelstvu také kritizovala stav dětského hřiště a zeminu, která v Českém mlýně je. „Je to někde jinde vytěžená jiná stavba nebo skládka," řekl Radek Popelka (Hnutí ANO).

Kontrola z magistrátu se proto zaměřila i na tento problém. „Bylo oseto dětské hřiště, takže to už je hotové přesně tak, jak má být. Nyní jsme se znovu se zástupci životního prostředí dohodli, co tam má všechno být. Do konce května zde musí být hotová výsadba, která se kvůli špatnému počasí ještě neuskutečnila. Dokončí se terénní úpravy, vysbírají se odpadky a dosadí se stromy. Vše je tak, jak bylo domluveno," vyjmenovala Kottová s tím, že na konci května magistrát stavbu znovu zkontroluje.

Teprve pak by Jihlava měla celou stavbu převzít.