Podle Štěpána Lukeše vedoucího technického úseku LDO Přibyslav se dnešní lesníci už nezabývají jenom prací se dřevem a pěstební činností. Věnují se také výchově svých budoucích nástupců v rámci takzvané lesní pedagogiky.

„I strom je živý organismus. Je třeba ho zasadit, starat se o něj, vytvořit mu správné podmínky k růstu, a když přijde jeho čas, odborně ho skácet," podotkl Štěpán Lukeš s tím, že současná společnost vnímá práci lesníků poněkud neobjektivním způsobem. Děti, hlavně ty z města, pak o lese a jeho potřebách nevědí často téměř nic. To by měla změnit právě lesní pedagogika. Letos pořádá v první polovině roku Lesní družstvo obcí celkem dva kurzy. Zúčastní se jich v průměru 200 dětí do dvanácti let.

Originální způsob ekologické výuky

Lesní družstvo obcí tento zvláštní a poměrně ojedinělý způsob výuky společně se školami na celém Havlíčkobrodsku provozuje již od roku 2012. „V současné době se o vzdělání dětí starají tři odborníci z řad LDO, kteří mají certifikát lesního pedagoga, což je mimochodem současný celoevropský trend. Například ve druhé polovině května se kurzů zúčastní děti ze ZŠ Přibyslav, Nížkova a Nového Veselí," upřesnil Lukeš.

Vzdělávat se školáci budou v lese v oblasti Rudné Doly na Starém Ransku. Zde si zábavnou formou na celkem osmi stanovištích děti vyzkouší, jak se zalesňuje, uvidí, jak se přibližuje dříví za pomoci koně, seznámí se se zvířaty, která v lese žijí. Akce pod názvem Poznej les všemi smysly, se koná za každého počasí „Slibujeme si od toho projektu, že se zvýší povědomí veřejnosti o práci lesníků. Že si vychováme generaci dětí, kterým nebude příroda cizí. Protože se bohužel občas setkávám s tím, že se některé děti, hlavně ty městské, do lesa vkročit bojí. Nosí v batůžku zásobu repelentu, představují si, že za každým keřem číhá klíště. Nemají do lesa správnou obuv ani oblečení," konstatoval Lukeš.

Kurzy se konají ve spolupráci se Sdružením vlastníků obecních a soukromých lesů v ČR a Krajským úřadem Kraje Vysočina, za přispění finanční podpory Fondu Vysočina a Ministerstva zemědělství.