„Jednotky vyjížděly především k odstranění stromů a větví, které pod tíhou námrazy padly na komunikace a bránily plynulému provozu. Od včerejšího podvečera do dnešního rána odstraňovali hasiči stromy a větve na dvaceti místech v kraji. Nejvíce událostí jsme zaznamenali na Havlíčkobrodsku a Žďársku,“ informovala v pondělí ráno mluvčí Hasičského záchranného sboru Kraje Vysočina Petra Musilová.

Na Havlíčkobrodsku odstraňovali hasiči stromy a větve například u Slavíkova, Břevnice nebo Dobkova. „V pondělí v 4.28 hod vyjely dvě jednotky hasičů k ohlášenému nárazu osobního vozidla do padlého stromu na komunikaci u Horního Studence. Nehoda se obešla bez zranění osob,“ doplnila mluvčí s tím, že na Žďársku zase likvidovali hasiči stromy například u Velké Bíteše, Radostína nad Oslavou nebo Sázavy, ale také u Herálce, Cikháje, Bystřice nad Pernštejnem či Nového Města na Moravě.

Nárůst asistence u dopravních kolizí evidují také policisté. „Zásahů bylo více než jindy, ale obecně se dá říci, že řidiči na výstrahu před ledovkou zareagovali. Zaznamenali jsme ale také několik desítek upozornění na kluzké komunikace nebo stromy ležící přes ně. V kraji byly uzavřeny pouze dvě silnice třetí třídy, na Havlíčskobrodsku a na Třebíčsku,“ uvedla policejní mluvčí Dana Čírtková.

Zatímco u dopravních nehod záchranáři asistovat nemuseli, pomáhali chodcům, kteří se zranili na zledovatělých chodnících. „Od šesti do osmi hodin ráno jsme měli z různých míst žďárského okresu hlášeny čtyři případy, kdy se lidé zranili po pádu na komunikaci,“ upřesnila ředitelka Záchranné zdravotnické služby Kraje Vysočina Vladislava Filová.