Pomoc poskytovali podle slov Petra Novotného, náměstka lékařské první pomoci Zdravotnické záchranné služby Kraje Vysočina (ZZS KV) a primáře Oblastního střediska Nové Město na Moravě, zejména seniorům. Zvýšená pozornost by se však měla věnovat také malým dětem a nemocným.

„Zatímco v neděli se vysoké teploty na počtu výjezdů jednotlivých posádek v kraji neprojevily, byli jsme na průměrném počtu 90 zásahů za den, jen v průběhu pondělního dopoledne jsme zaznamenali o deset procent zásahů více než normálně," uvedl Novotný.

Dehydratace

Podle ředitelky ZZS KV Vladislavy Filové lidé v horkých dnech především zapomínají dostatečně pít. Děti do 20 kilogramů by měly vypít 1,5 až 2 litrů nápojů denně, starší děti a dospělí kolem 3 litrů denně. „Lidé by se měli vyhýbat zvýšené fyzické námaze. Pokud to není možné, neměli by zapomínat na dostatečný pitný režim. A samozřejmě by se neměli vystavovat přímému slunci především v době, kdy je nejintenzivnější, to znamená mezi jedenáctou hodinou dopoledne a třetí hodinou po poledni," podotkla Filová. Zároveň upozornila na důležitost pokrývky hlavy.

„Předminulý týden bylo chladno, člověk nevěděl, co si má obléci, a nyní zažíváme vedra. Rychlé změny počasí mi nedělají dobře," postěžovala si Žďáranka Marie Burešová. Naopak teploty přes třicet stupňů Celsia si pochvaluje sedmnáctiletá Monika Doležalová, která doufá, že sluníčko bude kralovat minimálně do konce týdne a užije si koupání a opalování.

Horko však působí problémy i zvířatům. Dva psy postižené přehřátím ošetřovali v oslovené veterinární ordinaci ve Žďáře. „Bylo to začátkem letošního léta. Jejich majitelé při venčení zvířete neodhadli situaci a pes se jim při běhání přehřál," řekla veterinářka Pavla Košťálová. V takovém případě je třeba čtyřnožce co nejrychleji ochladit a zajistit mu dostatečný přísun tekutin.