VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé nesmějí zalévat, čtyři malé vodní elektrárny stojí

Vysočina - Zalít si zahradu vodou z řeky nebo rybníka? To se už pár dnů například v Třebíči a okolí nesmí. Vodoprávní úřad tam totiž zakázal odběr povrchové vody. K lidem se dostává rovněž výzva, aby šetřili i pitnou vodou.

14.8.2018
SDÍLEJ:

Sucho v ČR - Ilustrační foto.Foto: Deník / Michal Fanta

Takže například v třebíčské zahrádkářské kolonii Poušov se nesmí čerpat říční voda z řeky Jihlavy pro zálivku zahrad. A provozovatelé malých vodních elektráren taky musejí přísně sledovat průtoky a podle toho se řídit a tomu podřizovat výrobu elektřiny.

„Toto opatření vodoprávního úřadu znamená, že se nesmí odebírat voda z vodních toků a nádrží v celém okresu Třebíč. Žádáme občany, aby nezalévali zahrady, hřiště ani trávníky, nenapouštěli vodu do zásobních nádrží ani bazénů, nemyli auta a obecně neplýtvali vodou pitnou, ani vodou z domovních studní,“ upozornil třebíčský starosta Pavel Janata.
Opatření přichází v době, kdy panuje nezvykle intenzivní několikaleté sucho. A nejen na Třebíčsku, ale na celé Vysočině. Dají se očekávat zvýšené kontroly, zda opatření někdo neporušuje.

K šetření vodou vyzývá i krajský úřad. „Pokud je nám známo, v současné době z celkem 15 obecních úřadů obcí s rozšířenou působností vydalo výzvu k šetření vodou pro svůj správní obvod pět úřadů: Moravské Budějovice, Třebíč, Velké Meziříčí, Nové Město na Moravě a Žďár nad Sázavou,“ uvedl vedoucí krajského oddělení vodního hospodářství Jaroslav Mikyna.

Sníh nesníh, vody je málo

Omezení či zákazy v hospodaření s vodou z vodovodu na svém území vydaly další desítky obcí, například Stařeč na Třebíčsku nebo Sněžné na Žďársku, kde se navíc smolně sešlo několik faktorů i technického rázu při provozování obecního vodovodu. Každopádně byť má městys v názvu sníh a nezasvěceného by napadlo, že nedaleko Žďárských vrchů mají srážek dost, sucho si tam teď vybírá svou daň. A obyvatelé jsou už od května vyzýváni, aby vodou šetřili. „Necháváme to na zdravém rozumu každého, nekontrolujeme, ale snad lidé vědí, jak se chovat. Do vodojemu denně navážíme vodu, kterou bereme od vodárenské.,“ uvedla starostka Anna Havlíková.

Lidé víc berou z obecního vrtu

Příštpo na Třebíčsku patří k oblastem s největším suchem. Vodu tam berou z obecního vodovodu. „Čerpáme z hloubkového vrtu, zatím v něm voda je, ale denní odběr oproti začátku roku stoupl o 10 kubíků. Je vidět, že lidem vysychají studny, mám osobní zkušenost ze své domácnosti. Skoro každý nějakou studnu má, tak teď víc berou z obecního,“ říká tamní starosta Antonín Vítámvás. „Byl jsem na odboru životního prostředí v Třebíči, kam spadáme a zaslechl jsem, že teď budou chodit víc kontroly, jestli někdo neodebírá z povrchových vod načerno.“ Příštpem na Třebíčsku protéká říčka Rokytná. „Průtok má malý. Jestli někdo odebírá načerno a zalévá, jsem nezkoumal,“ podotkl starosta Vítámvás.

Sází na všímavost

Šéf odboru životního prostředí v Třebíči Pavel Vosátka upozornil, že jakmile je v korytech potoků a řek příliš málo vody, ohrožuje to ryby a ostatní vodní organismy.

Jak už bylo řečeno, upozornění šetřit vodou vydali rovněž ve Velkém Meziříčí. „Zatím jsme nezaznamenali nějaký prohřešek, lidé jsou dost všímaví, věřím, že by se to k nám na úřad dostalo,“ říká vedoucí tamního odboru životního prostředí Jiří Zachar. „Ani nemáme podnět, že by si někdo například přijel s kádí k rybníku pro vodu. Ale na druhou stranu je jasné, že lidé jsou vynalézaví. Nelze vyloučit, že někdo potmě tajně zalévá, byť řeky a potoky jsou pod minimálními průtoky,“ připustil teoreticky tuto možnost. Občas se zkrátka těžko hledá únosná hranice, kdy ještě vegetaci zalít a kdy už ji nechat uschnout a dívat se pak na její zkázu.

Inspekční kontroly

Na kontroly neoprávněných odběrů vody se vydávají pracovníci České inspekce životního prostředí (ČIŽP). „Pokud si vydá jen obec svou vyhláškou, že občanům zakazuje či omezuje odběr vody, tam jsme bezzubí a kontroluje si to ta daná obec, má to v kompetenci,“ říká ředitel oblastního inspektorátu ČIŽP v Havlíčkově Brodě Jan Panský.

Jeho inspektoři řeší obecně nepovolené odběry na černo nebo pokud někdo odebírá nad povolené množství.. „Nějaké černé odběry už jsme zaznamenali, běží správní řízení, do jeho ukončení a nabytí právní moci konkrétní údaje zveřejnit nemůžeme,“ vysvětlil Panský.

Sankce se podle jeho slov odvíjí vždy podle reálného množství odebrané vody. „Jsou na to tabulky,“ doplnil.

Inspektoři kontrolují taky provozovatele malých vodních elektráren, zda dodržují pravidla, která mají nastavena v povolení pro provoz. To znamená, že si nemohou odebrat tolik vody, kolik by si přáli, ale musejí taky mimo jiné respektovat život v říčním korytě. "Podle našich aktuálních informací teď v souvislosti se suchem nepracují čtyři malé vodní elektrárny na Vysočině: v Kamenici nad Lipou, na Šlapance ve Šlapanově, na řece Jihlavě jsou to v Třebíči a v Přibyslavicích," dodal Panský.

Od roku 2015 do konce července letošního roku deficit srážek oproti hodnotě dlouhodobého normálu srážek na Vysočině již dosáhl v součtu výše téměř 400 mm a současně ve stejném období výrazně stouply i teploty a s tím související výpar z vodních ploch i krajiny. Ze sedmi měsíců letošního roku byl srážkově normální pouze červen, ostatní měsíce byly významně podnormální. Např. úhrn srážek za červenec dosáhl pouze 47 % dlouhodobého normálu pro tento měsíc a počátek srpna je obdobný.
Zdroj: Kraj Vysočin

Autor: Hana Jakubcová

14.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici projektanti, 30 000 Kč Strojírenští technici projektanti, konstruktéři Konstruktér. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč, mzda max. 60000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň práce:, - Tvorba konstrukční dokumentace, - Vytváření kalkulací u cenových nabídek, - Podílení se na nových postupech výroby, - Tvorba 3D modelů, návrhů nových produktů, - Konstrukce produktů v SolidWorks nebo SolidEdge, , Požadujeme:, - Znalost konstrukce jednoúčelových strojů a automatizačních linek výhodou, - SŠ/VŠ technického nebo strojírenského zaměření, - Prokazatelnou praxi v konstrukci, - Znalost programu SolidWorks nebo SolidEdge VÝHODOU, - Samostatnost, zodpovědnost, spolehlivost. Pracoviště: Kusag s.r.o., 586 01 Jihlava 1. Informace: Denisa Smrčková, +420 776 646 312. Stavebnictví - Stavebnictví Zedník 16 000 Kč Zedníci (kromě zedníků ohnivzdorného zdiva) Zedník. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 22000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: Vzdělání v oboru stavebnictví (pozemní stavby, zedník, zednické práce) příp. v jiném technickém oboru, avšak vzdělání mimo obor musí být nahrazeno min.2-letou praxí v oboru stavebnictví (zedník, zednické práce).. Pracoviště: Podzimek a synové s.r.o., Váňovská, č.p. 528, 589 01 Třešť. Informace: Lenka Mezerová, +420 567 129 540,737 835 251. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zdravotní sestra 24 000 Kč Všeobecné sestry s osvědčením Pracovník/ce v sociálních službách ( pečovatel/ka). Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 24000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Zajištění celodenní zdravotnické péče o seniory. , Požadujeme střední odborné vzdělání v oboru s registrací nebo bakalářské vzdělání, příp. VOŠ. Směnný provoz - 12 hodinové směny od 6.30 do 18.30. Příplatky za noční, svátky a víkendy jsou samozřejmostí. , Obec Ždírec leží 12 km od Jihlavy na hlavní autobusové lince Jihlava - Polná - Žďár n.Sáz.. Pracoviště: Domov ždírec, příspěvková organizace, 588 13 Polná. Informace: Miloš Holub, +420 734 238 384. Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství - Zemědělství, lesnictví a vodní hospodářství 19 000 Kč Chovatelé a ošetřovatelé prasat Ošetřovatelé prasat na porodně. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 19000 kč, mzda max. 21000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: První kontakt telefonicky Po-Pá 8:00-14:00.. Pracoviště: Selma a.s. - pracoviště pavlov u telče, 588 33 Stonařov. Informace: Eva Poukarová, +420 724 312 232.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sklárny Bomma ve Světlé nad Sázavou.
23

OBRAZEM: Lahve ze světelské sklárny Bomma pomůžou dobré věci

Nákupní centrum Citypark slaví desáté narozeniny.

Jihlavský Citypark slaví desáté narozeniny. Gratulovat bude i Celeste Buckingham

OBRAZEM: Rektor Báča povede vysokou školu další čtyři roky

Jihlava - Rektor Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ) Václav Báča znovu převzal rektorský řetěz a školu by měl vést další dva roky.

Hráči McDonald´s Cupu se zúčastnili rozlučky Tomáše Rosického. Co jim vzkázal?

/VIDEO/ Jeden z nejlepších fotbalistů české historie letos v červnu definitivně skončil s profesionálním fotbalem. Tomáš Rosický se po boku mezinárodních hvězd typu Cesc Fábregas, Petr Čech nebo Karel Poborský rozloučil na pražské Letné ve velkém stylu. Samozřejmě u toho nemohli chybět ani ti nejlepší a nejtalentovanější fotbalisté, kteří se probojovali do minulého ročníku McDonald’s Cupu.

Vše o práci archeologů se v sobotu dozvíte v Panské Lhotě a na Rokštejně

Panská Lhota – Jak pracují archeologové, co unikátního se jim podařilo objevit při letošním výzkumu nebo třeba jak se žilo ve středověku. To všechno se zájemci dozvědí už tuto sobotu na vědecko-výzkumné stanici v Panské Lhotě a na nedaleké zřícenině hradu Rokštejn na Jihlavsku. Koná se tam totiž akce při příležitosti Mezinárodního dne archeologie. Program v Panské Lhotě začíná už ráno.

Lidé ochutnají dobroty a nakoupí originální výrobky

Jihlava - Jídlo, které připravili amatérští kuchaři, mohou lidé v sobotu ochutnat v Jihlavě. V areálu Obchodního centra Březinky se totiž uskuteční v pořadí již desátý Restaurant Day.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT