VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Lidé po sobě v přírodě stále nechávají odhozené odpadky

Žďárské vrchy - V současnosti se návštěvníci k přírodě ve Žďárských vrších chovají ohleduplněji než v minulosti. Potvrdila to Jana Hejtmánková ze Správy Chráněné krajinné oblasti (CHKO) Žďárské vrchy. Lidé podle ní už v lesích například tolik nekřičí ani nepouštějí psy na volno. To ale neznamená, že je současný stav ideální.

11.10.2016
SDÍLEJ:

Zájem turistů o nejvyšší vrchol Žďárských vrchů Devět skal (836 m) neopadá ani na podzim.Foto: Deník/ Jiří Marek

„Největším problémem je, že lidé to, co si přinesou s sebou do přírody, tam bezostyšně nechají a neuvědomí si, že i takový papírový kapesník se venku dlouho rozkládá," vysvětlila Jana Hejtmánková.

V kulturní krajině se není možné vyhnout tomu, aby ji lidé nějakým způsobem ovlivňovali. „Snažíme se tedy alespoň o to, aby to bylo vždy pozitivně," řekla Hejtmánková. Je to podle ní dobře vidět na udržování lučních, podmáčených a druhově bohatých lokalit.

„Díky správnému hospodaření nezanikly a dávají krajině estetickou hodnotu," sdělila Hejtmánková. To stejné se týká i vytváření tůní a rybníků. Někdy před vybudováním potencionální vodní nádrže dostane přednost prostředí, které nabízí podmínky pro život různých druhů rostlin a živočichů.

I přesto ale existují i negativní příklady. „Jako jeden z největších problémů vnímáme hlavně nedbalé zalesňování. Pokud není pozemek lesní, je na to potřeba získat povolení," připustila Hejtmánková. S tím pak podle jejích slov mohou souviset problémy jako přerušení přirozených migračních cest volnou krajinou nebo ničení lučních společenstev.

Potíže jsou také stále se stavebními projekty, které nerespektují ráz krajiny regionu. „Bohužel se tu stále vyskytují lidé, kteří o tom nic neví nebo prostě nechtějí respektovat prvky architektury našeho kraje a vytváří tak výstřednosti v krajině, které pak vypadají jako pěst na oko," vysvětlila Hejtmánková.

Některým stačí jen poradit, aby své chyby napravili. „Jiní si však stále snaží prosadit svou," řekla Hejtmánková.

Správa CHKO se proto snaží lidi vzdělávat. „Připravujeme skládačku, jak stavět v chráněné oblasti. Snad se to pak trochu zlepší," dodala Jana Hejtmánková.

CHKO Žďárské vrchy založili v roce 1970. Je na pomezí Pardubického kraje a Kraje Vysočina. Území je asi z poloviny pokryté lesy a typické je pro něj spíše chladnější klima. Správa CHKO Žďárské vrchy sídlí ve Žďáře nad Sázavou. Snaží se udržet osobitý ráz krajiny.

Autor: Redakce

11.10.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jan Tecl, lídr ODS na Vysočině.

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Oddělení interního pavilonu jihlavské nemocnice lze nyní rozeznat i podle barev.
5

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Krajský úřad dohlížel na klidné volby

Vysočina – Pracovníci Krajského úřadu Kraje Vysočina, kteří tradičně na volby na Vysočině dohlíželi, se během hlasování nesetkali s žádným závažným problémem nebo nedostatkem.

Ostudný výkon. Jihlavští fotbalisté s klokany zcela propadli

Jihlava - To se tedy moc nepovedlo. Fotbalová Vysočina se utápí v žalu. Místo útoku na premiérovou prvoligovou výhru nad Bohemians 1905 domácí hráči zaspali začátek, po dvaceti minutách hry prohrávali o tři branky, a nakonec zaslouženě odešli poraženi 2:4 (0:3).

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení