Prodává a pronajímá se rychleji, lidé investují do bydlení, nabídkové ceny rychle rostou a všechno naznačuje, že nabídka má navrch nad poptávkou.

„Trhu nahrává řada souběžných okolností od extrémně nízkých úrokových sazeb hypoték až po pozitivní vnímání ekonomického vývoje," komentuje trend Michal Zadák, manažer Sreality.cz.

Vysočina je krajem s nejnižším počtem nabízených i prodaných bytů v celé republice. Největší zájem je zde o dvoupokojové byty, které tvoří téměř poloviční podíl všech prodaných bytů v kraji. Výhodou vysoké nabídky i poptávky těchto bytů na Vysočině jsou vyrovnané ceny, které pouze mírně kolísají, zatímco nabídkové ceny ostatních druhů bytů rostou.

„U třípokojových bytů vzrostla nabídková cena o 10 procent u jednopokojových se cena zvýšila dokonce o více než čtvrtinu a čtyřpokojové byty vystřelily o více než třetinu," uvedl Zadák.

Rovněž bytů k pronájmu se na Vysočině v porovnání s jinými regiony nachází nejméně z celé České republiky. Cena nájmů klesla, a to až o 14 procent. Výjimkou jsou třípokojové byty, jejichž nabídkový nájem stoupl v průměru o šest procent.