Počet neumístěných uchazečů výrazně vzrostl na Jihlavsku. V tomto hledisku je krajské město Vysočiny třetí nejhorší ze sedmasedmdesáti českých okresů a nezaměstnanost 2,7 je totožná jako na Žďársku. Ještě více lidí bez práce je v okrese Třebíč a to 2,9 procent. Naopak nízká nezaměstnanost je tradičně na Pelhřimovsku (1,4 procenta) a na Brodsku (2,1 procent).

„Nárůst míry nezaměstnanosti mezi červnem a červencem je ale běžným jevem tuzemského trhu práce,“ okomentoval vývoj ekonom Lukáš Kovanda a dodal: „Od roku 2005 k němu dochází každoročně, s výjimkou jediného roku, 2014, kdy červencová míra nezaměstnanosti setrvala na úrovni červnové.“ Důvody vidí v přechodu zaměstnanců ze školství na pracovní úřady i nižší nábor zaměstnanců kvůli celozávodním dovoleným, na pracovní trh také přichází absolventi.

Ne každý nezaměstnaný zároveň pobírá podporu, na Vysočině to jsou necelé čtyři tisíce. Zároveň v minulém měsíci poklesl počet volných pracovních míst, v polovině prázdnin to bylo zhruba o stovku méně než na jejich začátku, tedy 11 179.

Celorepubliková míra nezaměstnanosti 2,7 procenta je nejnižší nejen v EU, ale také v zemích OECD, kam patří třeba i Japonsko nebo Island.