„Za srpen ještě nedokážu říct, ale v červenci jsme měli větší návštěvnost než v loňském roce," hlásí ředitel Muzea Vysočiny Třebíč Jaroslav Martínek. Větší zájem lidí přebil černé myšlenky kvůli rekonstrukci Podklášterského mostu.

Podle Martínka dobře zafungovala informační kampaň, kterou muzeum zahájilo již na jaře. „Jak se k nám dostat, jsme informovali elektronicky na webových stránkách i facebooku. A rozváželi jsme také papírové materiály s plánky po celé Vysočině," popsal Martínek.

Více lidí než v předešlých letech se daří lákat také do muzea v Moravských Budějovicích. „V červenci přišlo lidí více a také srpen byl silný. Už nyní jsme překonali návštěvnost loňské sezony o pět set lidí," informoval vedoucí muzea Petr Beránek. Ten si zvýšení návštěvnosti dal jako jeden ze svých hlavních cílů, když se před letošní sezonou postavil do čela muzea.

Obě instituce navíc neusínají na vavřínech a chystají pro návštěvníky zajímavé akce i o nadcházejícím víkendu. V třebíčském muzeu v těchto dnech vzniká nový výstavní prostor s názvem galerie Tympanon, která se nachází na zadním zámeckém schodišti. Zaměří se především na místní výtvarníky.

„Otevíráme v pátek v pět hodin odpoledne vernisáží výstavy výběru z díla třebíčského výtvarníka Zdeňka Štajnce, který nám v loňském roce věnoval velký soubor průřezu jeho tvorbou," zve ředitel Jaroslav Martínek.

V sobotu bude v rámci Dnů evropského kulturního dědictví nová galerie přístupná zdarma, stejně jako muzejní expozice Lidé. Místa. Osudy.

V pátek večer pořádá velkou akci také moravskobudějovické muzeum. Do sálu Budivoj tamního Městského kulturního střediska Beseda si mohou lidé přijít poslechnout přednášku biologa, vědce a kněze Marka Orko Váchy s názvem Gen-etika a synt-etika.

„Povídat bude o možnostech člověka zasahovat do genetiky organismů a o etických dilematech, která s touto možností vyvstávají," řekl Beránek.