Po Vilémovu, který v roce 2003 v republikovém finále dokonce zvítězil, postoupila letos do závěrečného klání i Lípa. Ta uspěla v nedávném krajském kole a získala Zlatou stuhu.

„Ve finále se utkáme s dalšími dvanácti vítězi z ostatních krajů republiky. Čeká nás opět prezentace před porotci, kteří do Lípy přijedou, a pak i závěrečné slavnostní vyhlášení výsledků v září v Luhačovicích," uvedl starosta Lípy Jiří Kunc. Hovořit dopředu o tom, co všechno obec, škola a spolky porotcům ukážou, ale nechtěl. „Z taktických důvodů o tom s dovolením pomlčím," usmál se Kunc.

V každém případě se porotci v Lípě nudit nebudou. V obci totiž pracuje několik zájmových sdružení, které každoročně uspořádají na osmdesát rozličných kulturních, společenských a sportovních akcí.

Vítězství v krajském kole soutěže Vesnice roku neznamená pro Lípu pouze prestiž, ale také zajímavé finanční příležitosti. „Ministerstvo pro místní rozvoj má pro nás připravenou dotaci ve výši jednoho milionu korun a Kraj Vysočina nám přidá dalších sto tisíc korun. V zastupitelstvu se poradíme, jak s těmito prostředky v příštím roce naložíme," pokračoval Kunc.

Ve hře je další milion

Také z případného vítězství v celostátním kole by obec profitovala. Ministerstvo pro místní rozvoj totiž absolutního vítěze ocení „dotačním" jedním milionem korun, druhá obec v pořadí se může těšit na devět set a třetí pak na osm set tisíc korun. „Nic nechci předjímat a ani si netroufnu tipovat, jak ve finále dopadneme. Již samotný postup je pro naši obec a pro naše občany obrovský úspěch," poznamenal starosta.

Příjemné starosti, jak naložit s vyhranými penězi, měli v roce 2003 ve Vilémově. „Za vítězství v krajském kole a posléze i v republikovém finále jsme pořídili velkou svahovou sekačku. Tehdy stála asi tři čtvrtě milionu korun," zavzpomínal starosta Vilémova Jiří Lebeda a dodal: „Využíváme ji dodnes, i když už občas potřebuje nějaký ten větší či menší servisní zásah."

V průběhu dosavadních dvaadvaceti ročníků soutěže Vesnice roku se z obcí Havlíčkobrodska, kromě Lípy a Vilémova, stala krajským vítězem i Libice nad Doubravou. „Zlatou stuhu jsme získali v roce 2002. Za to jsme obdrželi celkem půl milionu korun. Tyto prostředky jsme využili na výstavbu chodníků v Železnohorské ulici a také na opravu místního rozhlasu," připomněl starosta Libice nad Doubravou Václav Venhauer.