„Co se týká jarní snůšky, včely ji plně nevyužily, poněvadž jaro nastoupilo velice rychle a květena během deseti dnů odkvetla. Následovala až snůška z řepky ozimé. Jaro bylo rychlé a krátké. Medovicová snůška přišla po odkvetení řepky, ale vzhledem k tomu, že panovaly velmi vysoké teploty, medovice i nektar zasychaly," popsal peripetie s počasím Vlastimil Bubeníček ze Základní organizace Českého svazu včelařů (ZO ČSV) ve Žďáře nad Sázavou.

Odhaduje, že medu bude asi 50 až 60 procent loňské produkce. „Loňský rok byl ovšem rokem, dá se říci, rekordním," tvrdí včelař. „Myslím si, že ceny medu jsou stabilizovány, i když nemohu vyloučit, že se budou nějak zásadně měnit," dodal Vlastimil Bubeníček.

Minimum medovice

Jako jeden z nejhorších roků v uplynulých letech hodnotí ohledně snůšky a stáčení medu ten letošní předseda Včelařského spolku Lípa ve Velké Bíteši Josef Janšta. Poznamenal, že kvůli suchému počasí se nedařilo řepce, největšímu zdroji nektaru pro první, takzvaný květový med. Včelař jej mohl stočit cirka patnáct kilo, třetinu toho co jiné roky.

„Medovice letos bylo naprosté minimum. V závěru června kvetly lípy. Nepůjde tedy o medovicový med v tom pravém smyslu slova. I toho se ale podařilo získat v porovnání s minulými roky pouze čtvrtinové množství," okomentoval situaci včelař s tím, že za kilogram medu by zájemci mohli zaplatit o deset až dvacet korun více. Vloni se prodával za sto korun.

Jiří Zavřel, předseda ZO ČSV Nové Město na Moravě, naopak nevidí sezonu tragicky. „Divím se, že to v souvislosti s počasím jaké bylo, není horší. Navíc jsme měli ztráty včelstev po zimě," podotkl Zavřel. Hůře se podle něho bude lidem shánět tmavý med, protože medovice byla hodně slabá. „Cena za kilogram medu zůstává po tři roky stejná, kolem 120 korun. Je to optimální obnos, který je zákazník ochoten dát," řekl Zavřel.