Tou další je ta, že si Pavel Pacal ponechá placenou funkci třebíčského místostarosty a zároveň bude neuvolněným krajským radním. Jisté je, že je favoritem hnutí Starostové pro Vysočinu na jedno křeslo ve vedení Kraje Vysočina.

Lídr kandidátky Lukáš Vlček totiž o funkci neusiluje. „Já jsem byl kandidátem na hejtmana, a protože jsme volby nevyhráli, postupuje nominace radního na dalšího v pořadí. Tím je Pavel Pacal," vysvětlil Vlček, který starostuje v Pacově.

Starostové pro Vysočinu získali v zastupitelstvu čtyři mandáty a stali se součástí čtyřkoalice, kterou utvořili s ČSSD, ANO a ODS.

Pavel Pacal ochotný funkci radního převzít je. Trvá ale na tom, že na dvou placených židlích sedět nebude. „To jsem deklaroval už dříve," potvrdil.

Rozhodnutí o tom, kdo by jaký krajský resort měl spravovat, zatím nepadlo. Jasno by mělo být do konce tohoto týdne. Jak s oběma funkcemi naloží, se Pavel Pacal rozhodne až poté.

Ať už obsadí v rodící se krajské radě uvolněné či neplacené místo, ještě před několika měsíci k němu měl daleko. Na kandidátce Starostové pro Vysočinu se totiž objevil zároveň s třebíčským opozičním zastupitelem Jaromírem Barákem, který požadoval Pacalovo vyškrtnutí, protože prý je kontroverzním politikem.

Pro oba bylo nemyslitelné, že by na jedné listině kandidovali společně. Ani jeden však dobrovolně neodstoupil. Věc vyřešilo až ústřední předsednictvo Starostů a nezávislých, které svou třebíčskou buňku rozpustilo a její členy včetně Jaromíra Baráka vyloučilo.

Pacal se stal na kandidátce trojkou a voliči jej vykroužkovali na druhé místo.

Jednoduchou cestu neměl ani při obhajobě pozice místostarosty ve městě. V komunálních volbách před dvěma lety totiž jeho hnutí Pro Třebíč obsadilo až čtvrtou příčku a o podobě nového vedení města nebylo několik týdnů jasno. Nakonec kvůli značné roztříštěnosti vznikla široká koalice se šesti subjekty a místostarostou Pavlem Pacalem.