Přibývá však nezaměstnaných absolventů.

„Ke konci srpna evidoval Úřad práce v celé zemi 31 911 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. To je o 2 769 osob více než v červenci a o 7 248 více než ve stejnou dobu loni," uvedla mluvčí Úřadu práce Kateřina Beránková.

Podobná situace je také na Třebíčsku, které je s 565 absolventy v tomto ukazateli nejhorší v kraji. To je o 76 více než na konci července a o 151 více než na začátku letních prázdnin.

V hledání práce absolventům pomáhá především internet. „Po škole bych se bez hledání práce na internetu neobešla," řekla Jana Kučerová z Třebíčska a dodala: „Procházela jsem si jak nabídky na webu úřadu práce, tak další portály s nabídkou volných míst a jednotlivé firmy. Spousta z nich má nabídky na svých stránkách."

Jak významným pomocníkem je internet při hledání práce, ukazuje průzkum společnosti Seznam.cz. „Platí, že ti, kdo hledají práci on-line, jsou průměrně nezaměstnaní kratší dobu (přibližně 13 měsíců) než ti, kdo internet nepoužívají. Ti jsou bez práce až 21 měsíců," popsal výsledky průzkumu mluvčí společnosti Jakub Šumanský.

Z průzkumu vychází Vysočina jako kraj zaslíbený hledání práce na internetu. „Vysočina drží také republikové prvenství v hledání práce na internetu, jako v jediném kraji v zemi, zde totiž všichni nezaměstnaní internet k hledání pracovní nabídky více či méně používají. S tím souvisí také fakt, že všichni nezaměstnaní na Vysočině umějí s internetem pracovat," dodal Jakub Šumanský.

Firma Seznam.cz si průzkum dělala v souvislosti se startem své nové služby pro nezaměstnané. Server Volná místa od příštího týdne přinese přehlednou nabídku pracovních míst všech profesí.

Třebíčsko bylo v srpnu okresem s největší nezaměstnaností v kraji. Druhá Jihlava má nezaměstnanost 6,9, to je o dvě procenta lepší výsledek. Na špičce v celé republice se drží náš okres s počtem nezaměstnaných na jedno volné pracovní místo. Na to připadá třiatřicet lidí.