Co všechno předchází nově vydané České knize rekordů 6?
Za poslední tři roky od vydání předchozí knihy jsou v nové publikaci vždy všechny rekordy, které jsme zaznamenali. A dále otvíráme nové kapitoly, vyhledáváme unikátní česká NEJ, kontaktujeme osobnosti, které by neměli v knize chybět. Je to nekonečná práce. Někdy je složité obstarat fotografie, ale v tom nám tentokrát pomohl Deník, za což děkujeme.

Kolik rekordů či kuriózních zápisů kniha ukrývá celkem?
V knize, která obsahuje mimo jiné 1702 fotografií, je kolem dvou tisíc údajů.

Máte pokaždé dost materiálu do knihy rekordů?
Česká kniha rekordů 6 má 256 stran a měli jsme problém, aby se nám vše, co jsme zamýšleli vešlo. Nejtěžší je krátit či vzdát se pěkné fotografie.Co všechno mohou čtenáři v nové knize najít?
O tom nejlépe vypovídá výběr ze seznamu kapitol, kterými jsou například Fotbal, Film, Hasičské rekordy, Olympijský sport, Národní hrdost, Karel Gott, Divadlo Járy Cimrmana, Cyklorekordy, Myslivost, Lidové tradice a řemesla, Památky UNESCO, Srdce, Bible, Hudba, Ježek v kleci a hlavolamy, Chůze a dálkové pochody, Dorty, Pohřebnictví, Čeština, Happeningy, Čokoláda, Auto–moto, Loutkářství, MINI-MAXI, Velikonoce, Vánoce, Děti a pro děti, Vinařství, Sběratelé, Sochy a mnoho dalších.

Proč by měla být tato publikace v každé dobré domácnosti?
Důvodů je hned celá řada. Vyjmenuji ale ty hlavní. Kniha obsahuje nová česká NEJ, nové rekordy, zcela nové kapitoly, úžasné výkony. Jedná se i o obrazovou encyklopedii, ve které čtenáři najdou vše, co Češi dali světu a čím se Česká republika může pochlubit, a to vynikající české osobnosti, vynálezy, superlativy, památky, české úspěchy a prvenství, architekturu a tisíce českých rekordů. Takže poutané čtení pro kluky a holky, stejně jako pro seniory, kteří zde najdou i několik "svých" kapitol. Česká kniha rekordů je dobrým dárkem. Ať už k Vánocům, výročím nebo pro spolupracovníky, partnery. Každý si v ní najde to své. Mnozí čtenáři tam najdou sebe, své známé, svou akci, jíž se účastnili, a také své město.

Na který rekord uvedený v této knize nejraději vzpomínáte? Který vám utkvěl v paměti?
Těžká otázka. Ale přestože třeba herci Pavel Nečas a David Suchařípa hráli nepřetržitě 80 dní golf, Marek Rejman přeskočil autem letící letadlo, René Kujan oběhl ostrov Island za 30 dní a přitom každý den zdolal 43 km, rádi vzpomínáme na setkání s osobnostmi českého kulturního či společenského života. Čím známější člověk, tím skromnější vystupování. Ať už šlo o Věru Čáslavskou s nejvíce zlatými olympijskými medailemi, Karla Gotta s nejvíce cenami popularity, a to zdaleka nejen tuzemskými či Antonína Panenku.

Věřil jste pokaždé všem, kteří se o rekord pokoušeli?
Věřil, ono je to vždy odvaha požádat o oficiální posouzení svého umu. Věřil, ale mnohdy jsem udiveně kroutil hlavou nad tím, co všechno člověk dokáže. Ale je to lidská přirozenost mít snahu být v něčem NEJ. Už od dob egyptských pyramid, přes sport, až po světové mistry ve skládání Rubikovy kostky.Jak přistupujete k lidem, kteří chtějí pokořit rekord, ale neuspějí? Stalo se to vůbec někdy?
Stane se to. Zrovna minulý týden v Bratislavě se Milanu Roskopfovi nepodařilo před zaplněným náměstím překonat rekord v žonglování se třemi pětikilogramovými vrhačskými koulemi. Chtěl dokázat vydržet 100 vteřin, ke 100. výročí republiky, ale přestože to v rámci tréninku zvládl mnohokrát, nepodařilo se. Kolega pozval lidi na náměstí k nám do muzea, kde má Milan jiné své rekordy, sedl do auta a jel zase těch 250 kilometrů zpátky do Pelhřimova. Příště to půjde lépe. Ale právě v tom je kouzlo překonávání rekordů. Ne vždy se to musí podařit.