Vystoupal na něj po jednadvaceti dnech od spuštění a necelých jedenáct měsíců po dosažení plného výkonu na prvním bloku. „Přestože jsme spouštěli v pořadí už druhý blok, pořád to byl jeden z nejdůležitějších momentů výstavby elektrárny, kterou naše společnost potřebovala pro zajištění soběstačnosti a spolehlivosti dodávek elektřiny,“ řekl tehdejší směnový inženýr provozu elektrárny Jaroslav Vokurek.

Od března pak následoval půlroční zkušební provoz druhého bloku. „Od 21. září 1986 se dodávka bezemisní elektrické energie z Dukovan trvale zvýšila na dvojnásobek. Ve stejnou dobu se technici na třetím bloku připravovali na první zkoušky těsnosti systému a funkčnosti zařízení," zmínil mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Od začátku provozu si modernizace elektrárny a s ní spojené záležitosti vyžádaly desítky miliard korun. „A stále hledáme možnosti zlepšování a nová technická řešení. Vyvíjí se i podmínky pro provoz elektrárny a my tak v předstihu reagujeme, abychom splňovali nejen současné, ale i budoucí požadavky na její dlouhodobý provoz,“ vysvětlil ředitel elektrárny Roman Havlín.

Elektrárnu Dukovany tvoří čtyři výrobní bloky, osm turbosoustojí, osm chladících věží. „Ročně vyrobí přes čtrnáct milionů megawatthodin elektrické energie a společně s Jadernou elektrárnou Temelín dlouhodobě pokrývají přes čtyřicet procent spotřeby v zemi," upřesnil Bezděk.

Doplnil, že vedle dukovanské elektrárny má v budoucnu vzniknout nový jaderný zdroj. „Loni v březnu podala společnost ČEZ žádost o jeho umístění a v srpnu s ministerstvem průmyslu a obchodu podepsala dvě ze tří smluv mezi státem a ČEZ k přípravě výstavby," sdělil.