Ve vodě se tam masivně vyskytují sinice, jsou překročeny hodnoty zeleného barviva chlorofyl, na hladině se vytvořil vodní květ. Při koupání by lidem akutně hrozilo poškození zdraví, uvedla krajská hygienická stanice na svém webu.

Voda nevhodná ke koupání je také v rybnících Medlov na Žďársku a Černý na Jihlavsku. Koupání v takové vodě představuje pro uživatele zdravotní riziko. Týká se to zejména dětí, těhotných žen, lidí trpících alergií a osob s oslabeným imunitním systémem.

Zhoršenou kvalitu vody mají podle hygieniků rybníky Domanínský, Velké Dářko a Pilská nádrž na Žďársku a Dalešická přehrada v okolí Koněšínské pláže. Ve vodě je zvýšené množství sinic a chlorofylu. To představuje zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních obtíží hlavně u vnímavých jedinců.Lidé by se po koupání měli osprchovat.

Kvalitní vodu vhodnou ke koupání najdou lidé ve Malém a Velkém pařezitém rybníku na Jihlavsku, v lomu u Horní Cerekve a ve vodní nádrži Trnávka na Pelhřimovsku. Zbývající ze 17 vodních nádrží, které hygienici na Vysočině kontrolují, už mají vodu relativně nezávadnou.