Plnohodnotné půjčovny jízdních kol zatím v Kraji Vysočina fungují pouze v Telči, Novém Městě na Moravě a Světlé nad Sázavou. Nyní přibudou také v Třebíči a Žďáru nad Sázavou.

„Půjčovna na nádraží v Třebíči se otevře letos v květnu," informovala mluvčí Českých drah Kateřina Šubová. K dispozici tam bude jedenáct trekingových a horských kol.

Na vybavení nových půjčoven poskytl dotaci 150 tisíc korun Kraj Vysočina. „V letošním roce jsme tak zahájili spolupráci ve stanicích právě Třebíč a Žďár nad Sázavou, kde vzniknou stabilní půjčovny. Tyto stanice byly vybrány zejména s ohledem na potenciál rozvoje turistického ruchu a vazbu na páteřní síť cyklotras v Kraji Vysočina," vysvětlil Petr Stejskal, který má na krajském úřadě cykloturistiku na starosti.

Doklady a záloha

Při zapůjčení kola je potřeba mít u sebe dva platné osobní průkazy, složit kauci a uzavřít nájemní smlouvy. Při půldenní či hodinové výpůjčce činí kauce za kolo pět set korun, při delší době je to tisíc korun a při zapůjčení většího počtu dva tisíce korun.

Výpůjčka bicyklu od Českých drah přináší i další výhody. Na některých trasách díky tomu nemusíte platit za přepravu. Na trati Jihlava Třebíč Brno to platí pro úsek Jihlava Rapotice. Využít bezplatnou přepravu lze také na trati Okříšky Znojmo a Křižanov Studenec.

Po předchozí domluvě si lze na Třebíčsku kola zapůjčit také na nádražích v Okříškách a Náměšti nad Oslavou, kde lze kola rovněž vracet. K dispozici je i další síť půjčoven a vratných míst po celé Vysočině. V Náměšti a v Třebíči lze navíc kola bezplatně uschovat. A kola si lze rezervovat elektronickou cestou na www.pujcovnykol.cz/vysocina.

Kromě půjčoven v Třebíči, Telči, Novém Městě na Moravě, Světlé nad Sázavou a Žďáru nad Sázavou by mohli v následujících letech přibýt také další. „V dalších letech bychom rádi v rozvoji sítě půjčoven ČD Bike na Vysočině nadále systematicky spolupracovali tak, aby služba byla pro turisty dostupná a atraktivní," dodal Stejskal.