Do svých statistik si brzy zanesou i dalšího uzdraveného výra velkého. Na svobodu ho pustí koncem tohoto týdne v lokalitě suchého poldru u rybníka Cihlář v Havlíčkově Brodě.

„Jde o mladého jedince, kterého letos srazil vlak na okraji Havlíčkova Brodu. Výr utrpěl komplikovanou zlomeninu dolní končetiny a nebyl schopen lovit. Bez odborného veterinárního zákroku a další pomoci by zcela jistě uhynul," uvedl vedoucí stanice Zbyšek Karafiát.

Při operaci byla výrovi zraněná končetina zpevněna ocelovými dráty, následná rehabilitace probíhala v pavlovské stanici. „Díky usilovné péči našich ošetřovatelů se končetina zhojila do takové míry, že známky po zranění nejsou téměř vidět. Dokonce zůstala zachována i pohyblivost jednotlivých prstů," pokračoval Karafiát.

Ruční krmení

Pobyt výra v záchranné stanici ale provázely i některé problémy.

„Péče o něj byla náročná, a to i proto, že nebyl schopen samostatně přijímat potravu. Proto musel být krmen ručně i přes jeho zarputilé odmítání," přiblížil ošetřovatel Jiří Kořínek. V tuto dobu je výr umístěn v takzvané rozlétávací voliéře.

„Připravuje se tam na vypuštění do volné přírody. Vypustit ho chceme poblíž místa nálezu, v jemu dobře známém prostředí," podotkl Karafiát a upřesnil, že na svobodu se výr dostane v pátek ve dvě hodiny odpoledne. Přítomnost veřejnosti je samozřejmě vítána.

Naposledy vypouštěli pavlovští ochránci zvířat výra velkého vloni v říjnu ve Ždírci nad Doubravou. Šlo opět o mladého jedince, kterého našli lidé jako nelétající a opuštěné mládě.

Díky pavlovské stanici byli v loňském roce do volné přírody vráceni i další draví ptáci. Kromě čtrnácti poštolek obecných šlo ještě o dva vzácné kalousy ušaté.

„Poštolky jsme za velkého zájmu lidí vypouštěli z hradu v Ledči nad Sázavou, kalousy pak v Nové Vsi u Světlé," připomněl Karafiát a dodal, že ve všech případech se jednalo o zdravá nalezená mláďata, která ve stanici vyrostla, naučila se létat a lovit.