„Situace s kouřením kolem budov nemocnice se výrazně zlepšila. Trápilo nás zejména chování některých pacientů, kteří kouřili a postávali pod okny různých ambulancí, nemocničních pokojů či u vchodů do budov. Kouř z jejich cigaret pak šel otevřenými dveřmi dovnitř do budov nebo stoupal oknem do pokojů. Toto se již neděje,“ sdělila mluvčí nemocnice Petra Černo.

Pacienti i zaměstnanci, pokud si chtějí zakouřit, odchází do vzdálenějších míst od nemocničních budov. „Občas někoho upozorníme, avšak jsme rádi, že většina tento zákaz ctí a respektuje. Z řad zaměstnanců jsme zaznamenali i snahy o odvykání kouření, což je pozitivní,“ podotkla mluvčí Černo.

Porušení zákazu kouření se trestá vysokou pokutou. Na neukázněné kuřáky mohou zdravotníci volat i policii, ale to, jak je vidět, nebylo zatím potřeba. Zákaz kouření v nemocnici se týká i používání elektronických cigaret. Zákaz kouření platí jak pro zaměstnance, tak pro pacienty, návštěvy a další osoby, které se v areálu nemocnice pohybují. V nemocničním bufetu je zrušen prodej tabákových výrobků a e-cigaret.

Jak dodala mluvčí Černo, nemocnice od vyhlášení zákazu spoléhala na to, že veřejnost chápe, že do zdravotnického zařízení lidé chodí s nějakým zdravotním problémem a cílem uzdravit se, proto budou ctít cedule zákazu kouření.

V psychiatrické nemocnici v Havlíčkově Brodě, co se týče zákazu kouření, tak striktní nejsou. „V nemocnici je zakázáno kouření ve vnitřních prostorách budov. A to jak pacientům, tak i zaměstnancům a veřejnosti. Nadále se smí kouřit ve venkovních prostorách areálu psychiatrické nemocnice a ve vnitřních kuřárnách pro pacienty na těch lůžkových odděleních, kde jsou zřízeny a kde splňují technické podmínky podle zákona,“ informoval ředitel Psychiatrické nemocnice Havlíčkův Brod Jaromír Mašek.

Na čtyřlůžkových odděleních jsou od 31. května kuřárny zrušeny, nové vnitřní kuřárny se v objektech psychiatrické nemocnice už zřizovat nebudou. Od 31. května skončil rovněž volný prodej tabákových výrobků v kiosku psychiatrické nemocnice.