Starší i novější vozidla se na náměstí Zachariáše z Hradce začnou sjíždět v sobotu dopoledne. Akce odstartuje okolo poledne. Hudební stránku obstará swingové kvarteto Bee Band z Jihlavy, zároveň se lidé mohou těšit i na jízdu telčských velocipedistů. „Kolik exponátů bude letos k vidění, bude záležet i na počasí. Bývá jich většinou okolo sto dvaceti, někdy i více, až sto sedmdesát," řekla za pořadatele Aleš Wimmer.

Zhruba ve tři čtvrtě na jednu přijde na řadu připomenutí událostí, které se ve městě odehrály před sedmdesáti lety při osvobození Telče. Na náměstí se objeví americké džípy a ruská bojová motorka s vojáky, které přivítají místní děvčata. Následovat bude vypuštění holubiček a krátký proslov na pódiu.

Dále je v plánu přehlídka retro oděvů a retro spodního prádla, vystoupení divadelníků ze Stonařova, požární útok historickou hasičskou technikou, vyhodnocení soutěže elegance anebo tanečky v podání Mrákotínských baletek.

V patnáct hodin pak odstartuje retro závod Mezi dvěma branami, kde se představí i dva unikátní stroje. „Tento závod jsme v Telči mohli vidět už loni. Navazuje na závody, které se v Telči konaly už ve třicátých letech minulého století. Stejně jako loni, také letos mají přijet dva stroje, které se v Telči ukázaly před těmi zhruba osmdesáti lety. Je to sportovní speciál Z4/974 a automobil Walter Junior. Dohromady je do závodu přihlášeno asi 25 vozů," uvedl Petr Podsedník z nově obnoveného spolku Mezi dvěma branami.

A dále dodal, že obě zmíněná auta budou mít stejná závodní čísla, jaká měla už v době, kdy se v Telči objevila poprvé. Takzvaná zetka v roce 1934 v telčském závodě Mezi dvěma branami dokonce zvítězila. Vůz s označením Z4/978 se vyráběl v Brněnské zbrojovce. Pět sportovních speciálů bylo určených pro tehdy prestižní závod 1 000 mil československých v roce 1934, ve kterém stáj Zbrojovky také zvítězila.

Závodu se zúčastní automobily vyrobené do roku 1939. Čekají je tři kola kolem historického jádra Telče. „Odstartují na náměstí, projedou dolní bránou v ulici Na Baště, budou pokračovat Štěpnicí ke kruhovému objezdu dále po Masarykově a Svatoanenské ulici Horní branou zpět na náměstí," doplnil Podsedník.

Pokračovat se bude v neděli. Mezi desátou a jedenáctou hodinou přijedou veterány na náměstí. Od jedenácté hodiny pak začnou odjíždět směrem na Javořici, kam by se měly dostavit mezi dvanáctou a třináctou hodinou. Tam celou akci symbolicky zakončí.

ZUZANA MUSILOVÁ