Sněhové srážky jsou klíčové pro Vranovskou přehradu, která je podstatným zdrojem pitné vody pro Třebíčsko. Nyní je nádrž poloprázdná a přítok je slabý, na naplnění sám o sobě nestačí. „Chybí asi osm a půl metr do maximální hladiny. Sněhová pokrývka v povodí není velká. A prognózy zatím nejsou dobré,“ řekl ředitel třebíčské vodárenské společnosti Jaroslav Hedbávný.

Povodí Moravy již požádalo o mimořádnou manipulaci na Vranovské přehradě, aby mohlo snížit odtok a maximální možné množství vody zadržet v nádrži. „Již od konce loňského roku z nádrže odpouštíme jen stanovené minimální ekologické průtoky. V loňském roce byl v tomto období zásobní prostor vodní nádrže naplněný na osmdesát procent, v roce 2018 byla hladina vody v nádrži přibližně na stávající úrovni,“ sdělil mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

Objem vody ve sněhu na Vysočině a v Jihomoravském kraji je oproti průměru nyní pouze třetinový. „Situace ohledně vývoje sucha je tedy i nadále velmi napjatá a rozhodující pro to, zda budeme v létě čelit nedostatku vody či nikoli, budou následující jarní měsíce,“ zdůraznil Chmelař.

Prameniště vysychá

Ani s dalším zdrojem pitné vody na Třebíčsku to nevypadá valně. Heraltické podzemí prameniště dává o třetinu méně vody, než kdysi. Oblast postihla kůrovcová kalamita, místo hustých lesů jsou tam nyní rozsáhlé holiny. A to se na stavu podzemních vod nadále projeví.

„S velkou pravděpodobností se tam změní koloběh a se zásobou vody to bude stále horší. Co dělalo heraltický zdroj jedinečným, je vykáceno,“ poznamenal Hedbávný.

Hladiny podzemních vod zůstávají podle hydrologů mírně až silně podnormální. Na Vysočině je stav nejhorší na jihovýchodě Třebíčska. V okolí Mohelna a na Náměšťsku ukazují hydrologické mapy na stav silného sucha, mírné sucho je i na Havlíčkobrodsku v okolí Ledče nad Sázavou.

Loňský rok byl druhým nejteplejším rokem v historii meteorologického měření, teplejší byl pouze předchozí rok 2018. Teplota se zvýšila zhruba o dva stupně. Klimatické změny sucho a pokles spodních vod se projevily i u legendární studánky s léčivou vodou Verunka u Babic a Třebíčsku. Úroveň spodní vody poklesla natolik, že voda přestala ze studánky vyvěrat. Místní dobrovolníci s přispěním obce místo loni v létě upravili, aby zamezili úniku vody z prameniště. Voda nyní ze studánky opět vyvěrá.