Vyplývá to z výročního přehledu, který už pátým rokem Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) zveřejňuje. Zmíněná klientka musela absolvovat léčbu, jejíž náklady byly jedenácté nejvyšší v rámci celé České republiky. Protože ale nákladnější léčbu v zemi absolvovali loni výhradně muži, je tato žena z Pelhřimovska nejdražší klientkou VZP v Česku mezi ženami.

Nejdražším klientem VZP v Česku v roce 2016 byl muž z Jihomoravského kraje, který se léčil s hemofilií a navíc trpěl hepatitidou C. Jeho léčba přišla na 35,1 milionu korun.

Také v předcházejících čtyřech letech byli nejdražšími klienty VZP vždy muži a vesměs se léčili s hemofilií. Nejnákladnější byla léčba nejdražšího klienta z roku 2015. Na léčbu muže z Plzeňského kraje tehdy pojišťovna vynaložila 55,9 milionu korun.

Za loňský rok naopak vzrostly na rekordní sumu náklady na léčbu nejdražších pacientů, dvacet nejnákladnějších klientů stálo v součtu 342,3 milionu korun. „Ještě nikdy v historii nezaplatila žádná česká zdravotní pojišťovna za dvacet svých pacientů tolik peněz, jako VZP v loňském roce,“ uvedl do aktuální zprávy mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Meziroční nárůst nákladů o více než 50 milionů znamená změnu o více než 17 procent. Více než 95 procent všech nákladů na léčbu u zmiňovaných dvaceti klientů VZP představují jako vždy náklady na léky.

Na Vysočině tvoří desítku nejdražších klientů VZP v roce 2016 šest žen a čtyři muži, tito nemocní byli ve věku od jednoho do sedmdesáti let věku.

Přestože nejdražší klientkou na Vysočině byla žena z Pelhřimovska, největší zastoupení ve sledované desítce má se třemi klienty Třebíčsko. Po dvou klientech (klientkách) bylo z Havlíčkobrodska (žena s onemocněním kostní dřeně figuruje při nákladech 13,7 milionu korun na šestnáctém místě celorepublikového pořadí), Jihlavska a Žďárska. Léčba deseti nejdražších klientů VZP v loňském roce na Vysočině přišla v součtu na 94,6 milionu korun.

Mezi hlavními diagnózami u nemocných z regionu se objevuje onemocnění kostní dřeně, zhoubný melanom, sfingolipidoza či leukémie.