Hlasování veřejnosti startuje v srpnu. „Vyhlášení stavby roku bude 7. září. Kvůli koronavirové pandemii jsme museli termíny trochu posunout,“ informoval Martin Pertl, předseda spolku Stavba Vysočiny, který soutěž každoročně pořádá.

Podle jeho slov se letos překvapivě přihlásily stavby, které tam dříve byly zastoupeny pouze sporadicky. „Je tam mnohem více školních staveb. A také hodně sociálních zařízení - domovy pro seniory a pro lidi postižené Alzheimerovou chorobou,“ upřesnil Pertl.

Školní zařízení v soutěži zastupují budovy Základní školy Okrouhlice, Základní školy Nuselská v Havlíčkově Brodě, Mateřské školy Bystrouška Jihlava nebo Mateřské školy Za Branou v Pacově. Hned dvakrát byla do soutěže přihlášena Základní škola Tišnovská ve Velké Bíteši. Jednou je vyzdvižen předprostor, který nyní tvoří nedílnou součást rekonstruovaného komplexu školních budov. A soutěží i kompletní revitalizace školní budovy.

Pacov má v soutěži i další zastoupení, tím je tamní Dům sociálních služeb. Hotovým rekordmanem je Havlíčkův Brod, který tentokrát zastupuje hned pět staveb. Kromě již zmíněné rekonstrukce školní budovy je to revitalizace zázemí nového hřbitova, revitalizace parku Budoucnost, rekonstrukce nástupišť železniční stanice a novostavba Domova pro seniory. „V Havlíčkově Brodě v roce 2019 vznikla velmi zdařilá stavební díla, která i přes poměrně krátkou dobu své životnosti prokázala, že dobře slouží veřejnosti pro níž jsou určena. Přihlašovatelem bylo nejenom město, ale i stavební společnosti, které záměry realizovaly, či jiní investoři. Toto dle mého názoru svědčí o tom, že si realizovaných staveb na území našeho města v loňském roce náležitě váží,“ okomentoval starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

„Osobně si nejvíce cením rekonstrukce Základní školy Nuselská. Na základní škole vzniklo nadčasové přírodovědné centrum, ale i planetárium a místo pro pozorování hvězd, které jsou využívány a hojně navštěvovány nejenom žáky základních škol z Havlíčkova Brodu a širokého okolí, ale i naší veřejností. Bez realizace tohoto stavebního záměru bychom si nemohli prohlížet nejbližší okolí nekonečného vesmíru či nahlédnout pod hlubiny oceánů v 3D kině,“ doplnil havlíčkobrodský starosta.

Také v Jihlavě se v loňském roce mohutně stavělo a rekonstruovalo. Vznikla tam novostavba vzdělávacího a výcvikového střediska Záchranné zdravotnické služby Kraje Vysočina, již zmiňovaná mateřská školka a zrekonstruován byl i interní pavilon tamní nemocnice.

Do soutěže se dostala také jedna z novoměstských staveb, a sice nový pavilon dětského oddělení Nemocnice Nové Město na Moravě. „Naše dětské oddělení se uchází o titul Stavba roku Kraje Vysočina. Ale i kdyby jej nezískalo, nevadí. Nám a hlavně našim malým pacientům se líbí i tak,“ prohlásila mluvčí nemocnice Tamara Pecková.

„Já pro něj určitě budu hlasovat, opravdu se to povedlo. Však se na nové oddělení malí pacienti načekali,“ podotkla Iveta Novotná z Nového Města na Moravě.

Do soutěže byly ale přihlášeny i poněkud netradiční stavby. Jednou z nich je například obnova fasád a restaurování arkád Zámku Náměšť nad Oslavou nebo cyklostezka Lipky, Nadýmák a lávka „Od nikud nikam…“ v Telči.

Přihlášené stavby

Základní škola Okrouhlice

Dům sociálních služeb Pacov

Sportovní hala Světlá nad Sázavou

Rekonstrukce Základní školy Nuselská v Havlíčkově Brodě

Revitalizace zázemí tzv. nového hřbitova v Havlíčkově Brodě

Revitalizace parku Budoucnost, část 01, ETAPA 01, Havlíčkův Brod

Obnova fasád a restaurování arkád Zámku Náměšť nad Oslavou

Domov pro seniory Havlíčkův Brod

Pavilon dětského oddělení Nové Město na Moravě

Stavební úpravy rodinného domu č.p. 23 v obci Karlov

Rekonstrukce nástupišť č. 1, č. 4 v žst. Havlíčkův Brod

Rekonstrukce Ústavu sociální péče Nové Syrovice

Vzdělávací a výcvikové středisko ZZS Kraje Vysočina, Jihlava

Mateřská škola Bystrouška Jihlava

Rekonstrukce interního pavilonu Nemocnice Jihlava

Transformace Domova Kamélie Křižanov I. – Třešť

Předprostor ZŠ Tišnovská 115, Velká Bíteš

Revitalizace ZŠ Tišnovská 115, Velká Bíteš

Komunitní centrum Moravia, Třebíč

Cyklostezka Lipky, Nadýmák a lávka „Od nikud nikam…“

Mateřská škola Za Branou Pacov

Lze jej najít i na webových stránkách www.stavbavysociny.cz