V době proklamované ekonomické krize se tak i ona podílela na stavbě jednoho z nejmodernějších a největších univerzitních kampusů na světě.

Po třebíčském nákupním centru StopShop nebo dalších obchodních domech po celé zemi se před pěti lety ujala velkého stavebního projektu ve Vídni původem rakouská společnost Delta Projektconsult, která má své pobočky ve Walesu, Vídni, Bratislavě, Kyjevě a od roku 1998 také v Třebíči.

I pro jednatele třebíčské filiálky Erika Štefanoviče byl projekt za 12 miliard korun velkou výzvou. „Důležité bylo, že první, co investor udělal, byl výběr projektového manažera, který měl za úkol zabezpečit celý průběh plánování i následné realizace. U nás se tohle příliš často nevidí, v Rakousku jsou v tomto směru dál," řekl Štefanovič. Pověřena tímto úkolem byla právě Delta.

Šestice samostatných budov představuje nejmodernější komplex v Rakousku a zároveň jde o největší univerzitní kampus v Evropě. Každá z budov nese podpis světově známé architektonické kanceláře. „Jednu z nich například navrhla velmi úspěšná, původem íránská architektka Zaha Hadid z Velké Británie," vyzdvihl Štefanovič.

Její budova se stala sídlem pro univerzitní knihovnu, která pojme statisíce papírových a elektronických titulů. Objekt má skosenou čelní stěnu, přitom se ale nijak nevymyká dalším originálním stavbám. Jiná zaujme rezavou barvou kovu, kterým je celá pokryta.

„Je to tak samozřejmě úmyslně podle návrhu architekta. Řízeného zrezivění se docílilo za pomoci kyseliny," vysvětlil Štefanovič.

Nový kampus Ekonomické univerzity ve Vídni, který se poprvé otevřel jen před několika dny, má sloužit až pětadvaceti tisícům studentů. Prostoru mezi budovami muselo být dostatek, v jednom okamžiku se v něm totiž bude pohybovat i dvanáct tisíc lidí najednou.

V areálu ale nenajdete jen vzdělávací centra, park, vodní plochy, učebny, pracovny nebo studovny. „Bylo nutné myslet také na veškerý servis. Brzy tady vzniknou menší i větší obchody s potravinami a dalšími potřebami," vylíčil jednatel třebíčské Delty.

Po celé tříleté období výstavby se pravidelně scházela několikačlenná pracovní skupina, do které patřili nejen řídící manažeři Delty, ale také zástupci státu, který byl hlavním investorem celého projektu, a univerzity.

„Chtěl bych vyzdvihnout zcela výjimečný partnerský přístup všech subjektů a realizátorů spolu s investorem. Hlavním motorem celého projektu bylo hledání optimálního řešení vedoucí ke společnému cíli, neobyčejná souhra a dobrá pracovní atmosféra," řekl při slavnostním odhalení kampusu vedoucí projektu z rakouské Delty Rudolf Stürzlinger.

Právě vzájemnou spolupráci si pochvaloval i Štefanovič. „Dívali jsme se vpřed, ne na to, kdo je viníkem té a té chyby. To by bylo jen plýtvání časem. Celý pracovní tým tohoto mega projektu fungoval s investorem na principu win:win, tedy výhra:výhra," poznamenal.

„Když dva lidé spolupracují, mají většinou oba zájem na tom, aby jeden zvítězil a druhý prohrál. V řadě z nás je to tak zakořeněno. U tohoto projektu jsme ale chtěli vyhrát všichni, což se podařilo," dodal Štefanovič.

Nevznikl ale pouze moderní stavební komplex, ale i budovy, které splňují řadu ekologických a energetických norem. Až čtvrtina zadržené dešťové vody se použije na splachování toalet a třináct procent na zavlažování trávníků. Šetřit se bude i s elektřinou. Úroveň vytápění, ventilace a klimatizace bude řízena automaticky a podle aktuálního obsazení místnosti. Míru osvětlení budou určovat senzory pohybu a světla.

Důraz se kladl i na pohodlí samotných studentů. „Každý z nich je jiný. Někdo se nejraději učí sám, pro něj jsou v knihovně připraveny odhlučněné boxy, a pro vzdělávání ve skupinkách je tady také zvláštní prostor," podotkl Štefanovič.

Pro mezinárodní i českou Deltu je projekt univerzitního kampusu ve Vídni téměř minulostí. „Hovořil jsem o tom s rakouským kolegou, pro nás je to zvláštní pocit. Nechali jsme tady kus sebe a teď je najednou hotovo. Ale něco tady po nás snad zůstalo. Věřím, že jsme odvedli dobrou práci," uzavřel Erik Štefanovič.