Zúčastní se pozorování oblohy, seznámí se s astronomickou technikou, na programu jsou také odborné přednášky či fyzikální pokusy. Oznámil to Miloš Podařil z vysočinské pobočky České astronomické společnosti.

V astronomicko-fyzikálním stanu před budovou jihlavského muzea mohou zájemci při dobrém počasí pozorovat Slunce a zúčastnit se fyzikálních pokusů. „Budeme pozorovat sluneční skvrny, ale i protuberance a další zajímavé jevy. Při pokusech si lidé mohou například na vlastní kůži zkusit, jaké to je držet v rukou ohnivou kouli," slibuje Podařil.

Přednáška Pavla Gabzdyla z brněnské hvězdárny, jenž je v současnosti jedním z největších českých odborníků na Měsíc, by měla představit některé základní poznatky o tom, jak Měsíc vypadá a jak se chová v porovnání s tím, co si o něm lidé představují.

S rozkladem světla a optickými klamy se lidé seznámí na Masarykově náměstí v Pelhřimově. Na světlo, které je ústředním tématem letošní Noci vědců, jeho vznik, vlastnosti a projevy je tematicky zaměření celovečerní program v budově tamního gymnázia.

V Třebíči připravuje astronomický program tamní hvězdárna. Podrobný program letošní Noci vědců najdou zájemci na webových stránkách.

Noc vědců se uskuteční v pátek 25. září na desítkách atraktivních míst v celé republice. Organizátory Noci vědců jsou přední instituce popularizace vědy – univerzity, hvězdárny, planetária, science centra, výzkumné ústavy a další. Pro veřejnost připravily populárně-vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, zábavné show, hudební vystoupení i otevřené dveře.

Noc vědců je projekt Evropské komise. Jejím posláním je popularizace vědy a techniky. Má podobu několika stovek festivalů vědy po celé Evropě. Loni se v ČR konala na čtyřech desítkách míst, navštívilo ji více než 34.000 lidí.