U vzniku nové „viruodolné“ zpovědnice stál děkan ledečské farnosti Jan Bárta. „Konzultoval jsem to s hygienou a tam mi poradili, že nestačí kněze od zpovědníka oddělit celofánem, ale je potřeba sklo. Přes něj se totiž viry nedostanou. Jenže bychom se pak téměř neslyšeli,“ začíná vyprávět děkan.

Problém tak vyřešili jednoduše. Lidé mluví do mikrofonu, který je zavěšený u stropu. „Já mám pak na druhé straně nasazená sluchátka. Zachová se díky tomu maximální intimita a nikdo jiný náš hovor neuslyší,“ vysvětluje Bárta.

Oproti jiným zpovědnicím je ta ledečská unikátní ještě v jedné věci. Zda je volná, či obsazená totiž ukazuje semafor. „V některých pražských kostelech ho také najdete, ale u menších městeček nebo vesnic ne,“ vyzdvihuje Bárta.

Na očkování do ordinace doktora Jakuba Cyruse si pacienti v Jeníkově zatím dojít nemohou.
Pacienti v Jeníkově čekají na očkování zatím marně, vakcíny nejsou

Výjimečná je také svou velikostí. „První návrh byl o něco menší, ale chodí sem starší lidé, někteří jsou na invalidním vozíku, tak jsem chtěl, aby tam bylo dost místa a cítili se komfortně. S výsledkem jsem maximálně spokojený,“ pochvaluje si Bárta.

Stánek k udělení svátosti smíření totiž mohou farníci využívat už přes měsíc. „Mám jen dvě kritické reakce, jinak slýchám samé pozitivní ohlasy. Někteří mi to řekli osobně, jiní napsali, ale všichni byli nadšení. To mě nesmírně těší,“ usmívá se ledečský děkan.

Zpovědnice pochází z dílny truhláře Petra Zelenky z Hlinska, který před časem v kostele restauroval například dveře. „Už jsem pár zpovědnic udělal, ale takto velkou ještě ne. Návrh jsem několikrát upravoval, aby byl výsledek opravdu dokonalý. Nemohl bych zákazníkovi nutit něco, co se mně samotnému nelíbí,“ svěřuje se truhlář.

Vyráběl ji s ohledem na ostatní vybavení kostela. „Vždy se snažím, aby to bylo v souladu. Kostel si musím nejdříve projít, podívat se, jaký tam mají nábytek, a nastudovat si něco o stylu, ve kterém je postavený. Důležitý je také vnitřní klid a obklopit se řemeslníky, kteří mají cit pro tyto věci,“ podotýká Zelenka.

Průměrná hrubá měsíční mzda byla ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku v kaji na pomezí Čech a Moravy 35 724 korun. Ilustrační foto
Mzdy na Vysočině vzrostly, stále jsou však páté nejnižší v Česku

Společně s děkanem zvolili kombinaci lipového a bukového dřeva. „Původně jsme uvažovali o tmavších barvách, ale když se podíváme na kostel, tak tady chyběl nějaký prvek, který by to tu prosvětlil. Navíc zpovědnice přeci slouží k odpuštění hříchů, přináší radost a naplňuje nás pokojem, takže musí být světlá,“ popisuje Bárta.

Právě barva se ale některým příliš nelíbí. „Nemyslím si, že se hodí do tohoto prostoru. Jinak je ale pěkná,“ komentuje jeden z věřících, který si nepřál být jmenovaný.

Nová zpovědnice ledečskou farnost stála 150 tisíc korun. „Platili jsme jen materiál. Práci nám pan truhlář nepočítal a rozhodl se nám to dát jako dar. Stejně tak jsme zdarma dostali návrh na ni,“ prozrazuje vděčně Bárta.

Podle slov děkana Bárty už byla opravdu nutná. „Ta stará byla nevyhovující a všechno z ní bylo slyšet. Problém byl i s její velikostí. Pro kněze to ještě šlo, ale lidé tam měli skutečně málo místa,“ dodává sympatický kněz.