Pokud máte rádi turistiku a chtěli byste některá z těchto zajímavých míst navštívit, máme pro vás ideální tip na výlet. Přibližně 12 kilometrů dlouhá trasa z Kamenné do Šlapanova vede například přes jeden z nejstarších českých mostů.

Naše trasa začíná v Kamenné, kam se jednoduše dostanete vlakem, zastávka je v půlce cesty mezi Havlíčkovým Brodem a Jihlavou.

Odtud dále pokračujete po modré turistické značce. Kamenná ještě do roku 1961 spadala pod okres Havlíčkův Brod, od té doby až do současnosti ale patří pod Jihlavu. V obci je k vidění například památník obětem první i druhé světové války z roku 1946 nebo socha a kaplička sv. Jana Nepomuckého. Socha uprostřed návsi pochází z roku 1748, kaple v horní části obce je z roku 1873. Cestou k ní ještě minete budovu místního sboru dobrovolných hasičů, který byl založen v roce 1891.

Trasa pokračuje po modré turistické značce až k jednomu z deseti nejstarších českých mostů U Lutriána. Z Kamenné k němu vede asi dva a půl kilometru dlouhá cesta, nejprve po silnici a později kukuřičným polem, kde zhruba končí jihlavský okres a začíná Havlíčkobrodsko.

Středověký kamenný most U Lutriána, který byl postaven pravděpodobně na konci patnáctého nebo na počátku šestnáctého století, je zároveň i nejstarším mostem v okrese. Vede přes říčku Šlapanku a nachází se v blízkosti obce Věžnice. Lutrián je jméno nedaleké hájovny.
Od mostu můžete jít buď přímo do Šlapanova, nebo se kousek vrátit a lesem tentokrát po neznačené cestě, pouze podle mapy, pokračovat směrem do Smilova, kde najdete další památku. Pokud se tedy vydáte několik kilometrů lesem a následně polní cestou, dorazíte až na silnici mezi Pozovicemi a Smilovem.

Ve vsi Smilov, která dnes spadá pod městys Štoky, se nachází dnes již značně zchátralá bývalá zámecká budova. Například na konci šestnáctého století tu stála tvrz, barokní zámek byl na tomto místě vystavěn až v roce 1701. Po roce 1948 sem JZD Štoky umístilo i kancelář a byty pro své zaměstnance.

Ze Smilova se dále po silnici dostanete do Šlapanova, kde je v rohu návsi k vidění například kostel svatého Petra a Pavla, který byl postaven už při vzniku samotné obce v polovině třináctého století. V roce 1899 na věži nainstalovali zvonkohru, díky níž tu můžete každou hodinu slyšet melodii z lidové nebo vážné hudby. Hned vedle kostela stojí i barokní socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1726.

Lukáš Zadek