VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Obchvat Třebíče by se mohl začít stavět po příštích volbách

Třebíč - Se stavbou obchvatu Třebíče by se podle místostarosty Vladimíra Malého mohlo začít již v příštím volebním období. Napomoci tomu měla i schůzka, na kterou vedení města svolalo zástupce Ministerstva dopravy, Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) a Kraje Vysočina.

27.4.2015
SDÍLEJ:

Ilustrační fotografie.Foto: Michaela Hasíková

Na společném jednání si účastníci rozdělili jednotlivé konkrétní úkoly, které je nutné v současné době udělat. „Město Třebíč zajistí k jihovýchodní části obchvatu zpracování oznámení vlivu této stavby na životní prostředí a zažádá příslušné orgány o stanovisko. ŘSD zajistí novou technickou studii k jihozápadní části obchvatu, která konkrétně popíše jednotlivé stavební objekty. Ve studii bude kladen důraz zejména na cenu stavby a ochranu životního prostředí. ŘSD také zajistí zpracování oznámení vlivu na životní prostředí této části projektu," popsal místostarosta Malý.

Tři miliardy nedostaneme

Jakmile bude toto hotovo, přikročí se k ekonomickému posouzení celé stavby. „Předpokládám, že pokud vše dobře půjde, v roce 2016 nebo 2017 budeme mít kompletní ekonomické posouzení stavby. Pokud to vyjde ekonomicky, příští volební období by byla reálná šance, že bychom se stavbou mohli začít," nastínil možný vývoj místostarosta.

Právě na ekonomickém posouzení bude především záležet. „Náklady v současné době na obě dvě trasy jihovýchod i jihozápad činí kolem tří miliard korun. To je naprosto nereálná částka, kterou by nám na stavbu nikdo nedal," vysvětlil Malý.

Místostarosta oznámil ještě jednu důležitou novinku. Obchvat Třebíče se objevil také v aktualizaci Politiky územního rozvoje ČR, kterou minulý týden schválila vláda. „Laicky řečeno, jde o velký územní plán celé republiky," řekla radní Třebíče Marie Černá. Dotčené kraje mají hledat technické řešení propojení mezi Brnem, Třebíčí, Jindřichovým Hradcem a Českými Budějovicemi především pomocí obchvatů obcí.

„Myslím si, že je to výsledek podzimní konference a memoranda, které podepsalo přes šedesát obcí," dodal Malý.

Třebíč o obchvat usiluje již déle než patnáct let. Množství vozidel zatěžuje hlavně centrum města.

„Nejzatíženějším místem na Masarykově náměstí projede podle údajů z roku 2010 denně kolem 20 tisíc vozidel, z toho tranzitní doprava představuje přibližně 15 procent," řekl vedoucí odboru dopravy na třebíčském městském úřadu Aleš Kratina.

Celková délka obchvatu by měla být kolem 3,6 kilometru. Na jihovýchodě podle Malého proběhla drobná korekce trasy kvůli tomu, aby nezasahovala do průmyslové zóny. Změnu zohlední nový územní plán, který bude Třebíč schvalovat začátkem roku 2016.

Ve směru od Jihlavy by měl obchvat po silnici I/23 vést kolem železniční zastávky Třebíč-Borovina, kde se odkloní směrem k údolí Koželužského potoka. Kolem bývalého areálu firmy BOPO, přes Libušino údolí a po hraně Lorencových sadů se napojí až na Brněnskou ulici.

„Lorencovy sady nejsou významně zasaženy," ujistil Kratina.

Autor: František Vondrák, ČTK

27.4.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dukla posadila trápící se Piráty do sedla a je znovu poslední

Ilustrační snímek

Z úlů ukradl včely

Ježíškova pošta: Děti posílají dopisy z Třeště

Třešť - Od začátku prosince funguje v Třešti na Jihlavsku Ježíškova pošta. Přání tam děti každoročně nosí do turistického informačního centra. Dopis nejprve dostane speciální ježíškovské razítko. A až poté ho mohou děti samy vhodit do velké poštovní schránky. „Z ní se přáníčka posílají přímo Ježíškovi,“ dodala vedoucí odboru kultury třešťské radnice Romana Šťastná.

Zoo pořádá adventní sbírku nejen pro kočky

Jihlava – Vánočky nejen pro kočky, tak se jmenuje tradiční prosincová sbírka na pomoc psům a kočkám, kteří se nachází v různých útulcích na Vysočině.

Na pěti místech Jihlavska budou zpívat koledy

Jihlavsko – Ve středu 13. prosince zazní celým Českem vánoční koledy. Do akce Česko zpívá koledy s Deníkem se zapojí i pět míst z Jihlavska. Začátek bude všude stejný v šest hodin večer.

Veřejnosti přiblíží těžbu stříbra na Vysočině

Telč – O tom, co se na Českomoravské vrchovině těžilo, těží a těžit bude se budou moct dozvědět zájemci během přednášky, která se za několik dní uskuteční v Telči. Nese název Poklady pod námi.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT