„Bude asi tři metry vysoký, ze třech druhů žuly. Něco bych si ale taky nechal jako tajemství,“ pousmál se starosta Kališť Pavel Kutiš. Památník připomene tamní historii i padlé spoluobčany. „Bude tam spojení Česka s Rakouskem-Uherskem. A také nějaký příběh,“ konstatoval Kutiš.

Památník se novou součástí Kališť stane až na podzim letošního roku. Jeho výroba ale již odstartovala. „Památník vytváří pan Dvořák z Havlíčkova Brodu. Návrh už je v sádrovém provedení,“ informoval o aktuálním procesu výroby starosta Kališť s tím, že jeho přesná podoba zůstává tajemstvím.

Přesná lokalita, kde se v Kališti novinka objeví, je už vybraná. „Památník padlým bude umístěn u autobusové čekárny, naproti domu Gustava Mahlera,“ přiblížil místo, kde se monument v říjnu objeví, starosta Pavel Kutiš. Jinak ale vše zůstává prozatím tajné. „Mělo by to být překvapení pro obyvatele. Bude to něco pěkného,“ poznamenal Kutiš.

Představení je naplánované přesně na Den vzniku samostatného Československého státu. „Slavnostně se bude odhalovat 28. října, ale bude to samozřejmě také v rámci oslav 700 let obce,“ sdělil Kutiš. Série oslav totiž v Kališti odstartuje už před letními prázdninami. „Rozložíme to do dvou akcí. První z akcí bude sraz rodáků s dechovkovým festivalem, na kterém vystoupí tři kapely. A druhá akce bude odhalení památníku obětem velké války,“ upřesnil jednotlivé akce Pavel Kutiš.

Zatímco památník je ve fázi výroby, na očekávaný sraz rodáků se v Kališti už horlivě připravují. Od začátku roku se rodáci žijící mimo Kaliště například mohli hlásit přes webové stránky obce. Aby se podařilo vypátrat opravdu co nejvíce lidí, tamní zastupitelé se pustili i do aktivního vyhledávání lidí pocházejících z Kališť a snaží se je osobně kontaktovat.