Oheň v pondělí rozzáří také nádvoří hradu Lipnice nad Sázavou. Pálení čarodějnic se zde stalo oblíbenou tradicí. Kromě bohatého programu sem návštěvníky láká i uchvacující pohled na krajinu pod Lipnicí, která se postupně rozsvěcuje planoucími vatrami. „Akci pravidelně pořádá místní sbor dobrovolných hasičů a vždy jsou na programu i dětské soutěže. Program se na nejmenší návštěvníky zaměřuje hned na začátku, kdy jsou pro ně připravena různá zastavení po hradě. Tady je čeká plnění soutěžních úkolů. Hrad je otevřený od pěti hodin, kdy je také přístupná běžná prohlídková trasa,“ prozradil kastelán hradu Lipnice nad Sázavou Marek Hanzlík.

Za zakoupený lístek si návštěvníci mohou hrad procházet jako při běžné prohlídce. Děti mají vstup zdarma. „Po dětských hrách bude následovat vystoupení historického šermu Pánů z Lichtemburka a v 19 hodin bude slavnostně zapálena hranice. Potom už bude pokračovat volná zábava za hudebního doprovodu skupiny Profil a na nádvoří hradu se bude tančit až do pozdních hodin,“ doplnil Marek Hanzlík s tím, že pálení čarodějnic má na Lipnici vždy obrovské kouzlo.

„Vidíte totiž nejenom tu obrovskou vatru na nádvoří, ale když si vylezete na ochozy, tak vidíte i vatry v celém kraji široko daleko, které svítí jak hvězdičky v krajině. Hrad máme v tento den otevřený i z tohoto důvodu,“ dodal kastelán.

V Přibyslavi se budou čarodějnice pálit u srubu v Hesově – v areálu cvičné nory, a to od 16 hodin. Večerní ohňostroj vypukne také ve Ždírci nad Doubravou, kde program začíná v 17 hodin v místním hasičském areálu. Oheň se zapálí v 19.30 a připravený je i zábavný program pro děti, lanové lezení a hudební doprovod. Program pro širokou veřejnost si na pondělí připravil i štocký svaz žen. Akce startuje v 19.30 u čistírny odpadních vod ve Štokách.