Zájemci si v tento den zdarma projdou areál, vyzkouší si sportovní atrakce a venku pro ně bude připraven krátký sportovní a kulturní program. Například se mohou těšit na trénink na skákacích botách či jízdu na speciálně upravených kolech.

Panský dvůr Telč se nachází v areálu bývalého školního statku. V několika budovách lidé najdou historickou expozici V podzámčí – Na panství, dětské centrum s hernou u zvířátek, lanové centrum s lezeckou stěnou a drytoolingem, infocentrum, půjčovnu kol, multifunkční společenský sál nebo kavárnu.

„V současné době finišujeme, budou se instalovat expozice a připravovat i ostatní prostory centra. V objektech centra bude vše hotové do 20. června, pak se budou dělat úpravy v okolí staveb a podobně," řekl projektový manažer Oldřich Vlašic.

Muzejní expozice V podzámčí – Na panství bude zaměřena na výstavu dobových strojů zapůjčených z Národního zemědělského muzea, na popis hospodaření v lesích a na rybnících. Chybět nebudou ukázky života na dvoře, který byl důležitým bodem pro život šlechty na telčském zámku.

Kromě historie hraběcího statku čeká na návštěvníky sportovní centrum, kde najdou lezeckou stěnu, lanové překážky a drytooling, což je speciální stěna pro cepínové lezení. Herna pro děti nabídne dětské hřiště a dřevěné atrakce, jako je kolotoč, skluzavka a prolézačka. Multifunkční sál bude k dispozici na koncerty, kino, divadlo nebo tanec.

„Všechny akce nyní dojednáváme. Chtěli bychom, aby kino promítalo tak jednou měsíčně, podle počasí by se dalo udělat i letní kino," doplnil Vlašic. Nové centrum má podle něj podpořit a rozvinout turistický ruch v Telči a okolí.

Vytvoření nové turistické atrakce v místě bývalého školního statku jednoznačně vítá starosta Telče Roman Fabeš. „Je dobře, že se se částečně zpustlým areálem něco děje. Dlouho se řešilo, co s bývalým školním statkem udělat. Využití mohlo být i jiné, ale nikdo o místo neprojevil větší zájem. Postupně vznikl projekt Panského dvora, který zabírá pouze část areálu. Bude se tedy ještě debatovat o tom, co udělat s tím zbytkem hospodářských budov. Nabízí se wellness centrum, ubytování, využití pro sociální služby," zmínil Fabeš. Město by například chtělo z bývalého internátu, který se nachází v další části bývalého školního areálu, udělat domov pro seniory.

Ne všichni jsou ale z projektu Panského dvora v Telči nadšeni, část obyvatel města má k tomu výhrady. „Projektu celkově nevěřím, nevěřím ani tomu, že to bude fungovat. Celý projekt je od počátku zahalen tajemstvím. Lidé nebyli před lety informováni ani o prodeji budov, které město navíc prodalo za naprosto směšnou částku. V Telči se hodně debatovalo o tom, co tam vůbec vznikne, informace máme kusé i nyní," vyjádřil se například Aleš Wimmer s tím, že není jediný, kdo pochybuje.

Bývalý školní statek vznikl na místě hraběcího velkostatku Lichtenstein-Podstatzky. Doba vzniku panského dvora se datuje do období po husitských válkách. Původní hospodářský dvůr, tvořený rozměrnými přízemními budovami, navazuje na domy městské památkové rezervace a zámku Telč. Obnovovaný areál je jižní částí celého rozsáhlého komplexu.

V průběhu let byly budovy Panského dvora průběžně upravovány nebo přestavovány. Podoba většiny z nich (kromě kravína a barokního holubníku) je mladšího data, poslední z nich pochází až z druhé poloviny 20. století.

ZUZANA MUSILOVÁ