Lehce po desáté hodině v úterý 8. září bylo vše hotovo a kámen ze srdce spadl dělníkům i přihlížejícím. Horní věžička kupole už opět zdobí kostel. „Jsme svědky úžasné události. Věřím, že se nám společnými silami toto dílo záchrany a obnovy našeho farního kostela, opravdové perly, společnými silami podaří dokončit. Předáme úžasné dědictví příštím generacím v co nejlepším stavu, který nebude vyžadovat zásahy,“ nechal se slyšet jaroměřický farář Tomáš Holcner.

Než se lucerna vrátila na své místo, bylo potřeba vyměnit trámy, na kterých je usazená. Celkem tesaři a památkáři vyměnili okolo pětadvaceti metrů krychlových dřeva. Nyní jdou do finále také venkovní opravy, konkrétně oprava severní věže a fasády.

Se zimou ale práce neskončí. Památkáře, řemeslníky a restaurátory čeká přesun do interiéru, kde zachrání barokní fresku. „Mistr Knor se členy svého restaurátorského týmu pokračují na záchraně fresky, kde tmelí ohromné praskliny. Připravujeme záchranu monumentální úžasné fresky, která je, řekl bych snad nevídanou freskou široko daleko, protože jde o 400 metrů čtverečních úžasné malby,“ dodal Holcner.

IVANA ŘÍHOVÁ