Výzkum přinesl i jednu smutnou zprávu. Z regionu mizí vzácné perlorodky říční. Na Vysočině se dodnes vyskytují v Jankovském potoce. Tamní populace je ale přestárlá. Nerozmnožuje se a zřejmě vymírá.

Z jiných druhů vodních měkkýšů na Vysočině mají ale biologové radost. Například vzácná a ohrožená škeblička plochá byla nalezena ve vodách Sázavy v přírodní rezervaci Stvořidla a v úseku u Chřenovic.

Fotbalisté juniorky Nového Města na Moravě (v bílých dresech) si v nedělním souboji s Radešínskou Svratkou doslova otevřeli střelnici.
Nižší krajské fotbalové soutěže. V derby jasně kraloval domácí favorit

„Zmínit je nutné i vodní nádrž Švihov. Přestože se jedná o umělou nádrž, tak její existence výrazně zvyšuje biodiverzitu celé oblasti. V některých tocích ústících do této nádrže stále přežívá evropsky významný a ohrožený velevrub tupý,“ poznamenal jeden z našich předních odborníků v této oblasti Luboš Beran, který se výzkumu na Vysočině již několik let věnuje.

„Zajímavým nálezem je početná populace velkého předožábrého plže, bahenky uherské. Tento druh u nás žije pouze v povodí Dunaje na jižní Moravě. Zda se do vodní nádrže Švihov dostal přirozeně či za přispění člověka, není jasné. V této nádrži se také masově vyskytuje nepůvodní mlž slávička mnohotvárná“,pokračoval Beran.