V malebné vesničce pod Křemešníkem totiž v neděli pár minut po jedné hodině ranní začalo v přístřešku vedle tamní hasičské zbrojnice hořet. Plameny zachvátily čtyři vozidla, dřevěný přístřešek a včelín.

Příčinu vzniku požáru policisté prověřují, nejpravděpodobnější je však podle nich verze, že požár vznikl úmyslně. Jen díky včasnému zásahu hasičů nebyl při požáru ani samotném zásahu nikdo zraněn. Škoda byla předběžně vyčíslena na 900 tisíc korun.

Popraskaná okna

Vozidla i celý přístřešek patřily Milanu Kotrčovi a jeho rodině. „Přišla mě vzbudit babička, které předtím volala sousedka s tím, že nám hoří auto. Tchán běžel nahoru k přístřešku. Vyběhl jsem okamžitě za ním. Chtěli jsme ještě zachránit karavan, který nebyl zachvácen plameny. Nezachránili jsme ho, protože u něj začala žárem praskat okna," popsal první dramatické momenty brzkého nečekaného nedělního probuzení Milan Kotrč.

Mezitím už jeho manželka volala hasiče. „Plameny byly tak vysoké, že ohrožovaly sousedův barák. Byly už ve výši jeho střechy. Jiskry šly přes dům. Šel jsem sousedy vzbudit, ale oni už nespali. U domu jim popraskala okna, bylo to strašné. Naštěstí se nikomu nic nestalo," zavzpomínal na nekonečně dlouhé minuty hrůzy Milan Kotrč.

Kromě hmotné škody na vozidlech a přístřešku oheň spálil i včelín, ve kterém bylo osm včelstev.

Oheň zkrotily tři jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů. Ti na likvidaci požáru nasadili několik vodních proudů. „Hasiči z přístřešku vynesli tlakové lahve. V 1.45 hodin dostali plameny pod kontrolu," informovala mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. Hasiči z Pelhřimova, Nového Rychnova a Hojkova rozebrali požárem zasažené konstrukce a dohasili jednotlivá ohniska hoření. V půl třetí ráno byla provedena úplná likvidace ohně.

„Dohled nad požářištěm prováděli hasiči z Nového Rychnova," dodala  Petra Musilová s tím, že nejpravděpodobněji je příčinou úmyslné založení požáru.
„Mohu potvrdit, že na místě požáru byla nalezena plastová láhev s dosud nezjištěnou látkou," uvedla k případu pelhřimovská policejní mluvčí Monika Pátková.
Starousedlíci ze Sázavy se z neblahé nedělní zprávy nemohou vzpamatovat. Podle nich se v obci nikdy nic podobného nestalo a vesnice tak byla až do první březnové neděle celkem poklidnou.

Místní jsou v šoku

„Já jsem se to dozvěděla až ráno od sousedky. Byl to pro mě šok," přemítala v pondělí dopoledne důchodkyně, která šla z místní prodejny smíšeného zboží.
Další dvě seniorky, které si nepřály zveřejnit svá jména, jsou obdobného názoru. „Bylo to pro nás velké překvapení. Vždycky jsem si říkala, že se tu nikdy nic nestalo, neztratilo. Bydlím támhle dole. Holt, když vám chce někdo něco udělat, tak to udělá, dostane se třeba i do baráku, tomu se neubráníte," přemítala jedna ze seniorek . Velké štěstí v neštěstí bylo to, že se nikomu nic nestalo. „Nebyl jsem tam, ale zahlédl jsem zprávu v neděli v televizi. Nevím, jak se to stalo, ale jestli to někdo udělal úmyslně, tak je to smutné, protože ohrozil několik životů," uvedl starosta Nového Rychnova Pavel Martínek.

Milan Kotrč, který v Sázavě bydlí patnáct let, celou situaci zpětně zhodnotil jednoznačně: „Jsem strašně rád, že se nikomu nic nestalo. Nyní uvažuji o ještě lepším zabezpečení domu a dalších věcí," uzavřel Kotrč.

Různá trestní sazba

Žháři, kteří úmyslně zakládají oheň, v minulosti řádili i na Pelhřimovsku. Během uplynulých šesti let se policistům v okrese podařilo objasnit celkem osm požárů, některé z nich například v Babíně, Těmicích nebo v Lukavci měli na svědomí právě žháři.

Trestní sazba za žhářství je různá. Záleží na kvalifikaci činu. Pokud se jedná o poškození cizí věci, tak pachateli hrozí až jeden rok odnětí svobody. Pokud však škoda přesáhne částku vyšší než půl milionu korun, hrozí dotyčnému až tři roky vězení. V jiných případech se může jednat o obecné ohrožení, za které může pachatel za mřížemi strávit až osm let.