Stačí pod rouškou tmy vypáčit víčko nádrže, mít parťáka, který pohlídá, jestli někdo nejde a lup se může uskutečnit. Policisté vyřeší naprosté minimum takových případů.

O to cennější je došetření rozsáhlé série krádeží nafty na Třebíčsku z období od října 2010 do konce roku 2011. Má ji na svědomí pětice mladých pachatelů ve věku od 18 do 26 let z Třebíčska. Nakradli naftu za skoro 130 tisíc korun a poškodili různá zařízení za téměř 35 tisíc korun.

Čtyři z nich jsou trestně stíhaní za spolupachatelství při přečinu krádeže a poškození cizí věci. Hrozí jim až dva roky vězení. Hlavní postava, dvaadvacetiletý mladík, je obviněný přímo z přečinu krádeže a poškození cizí věci. Vzhledem k tomu, že už stál před soudem v říjnu 2010, kdy vyvázl s roční podmínkou, a že způsobil poměrně vysokou škodu, může strávit za mřížemi až pět let.

Pachatelé využívali opuštěných míst na stavbách rybníků, v areálech zemědělských družstev, ve firemních nehlídaných areálech a podobně.

Co všechno mají výtečníci na svědomí? Seznam je dlouhý. Hlavní postava party sám v jedenácti případech vypáčil víčka u nádrží náklaďáků, pracovních strojů a „vysál“ je. Kradl v Třebíči, Okříškách, Ptáčově, Rokytnici nad Rokytnou, Kamenné, Pocoucově, Starči a ve Vladislavi. Některé stroje i záměrně poškodil. Jednou dokonce odcizil ze zaparkovaného Fordu Mondeo registrační značky, vozidlo poté převezl na šroťák a prodal.

V dalších jedenácti případech kradl se zmíněnou partou. Pětice škodila opět v Rokytnici, Třebíči, ve Vladislavi, ale taky v Budišově, Rudíkově a Krahulově.

„Celkem odcizili 2500 litrů motorové nafty. Obvinění jsou stíhaní na svobodě,“ konstatoval zástupce vedoucího oddělení obecné kriminality v Třebíči Milan Špaček.