Útěků z rodin naopak ubývá. Úspěšnost pátrání je ale téměř stoprocentní a skutečně zmizelých je jen pár.

Před dvěma roky policisté na Pelhřimovsku hledali 
70 mladistvých do 18 let. Zato letos do konce září strážci zákona hledali už 81 mladistvých. „Aktuálně pátráme po devíti dětech do 18 let," přiblížila pelhřimovská policejní mluvčí Hana Kotková.

Stále větší podíl na celkovém počtu pohřešovaných mají svěřenci školských zařízení s ústavní výchovou. Časté jsou opakované útěky. Děti se totiž rády vrací na ulici, ke kamarádům, kde mají vybudované postavení. „Není v našich silách dívkám fyzicky zabránit v útěku, protože nejsme vězení. Ony mají svá práva. Intenzivně s nimi ale pracujeme a snažíme se jim ukázat, že nemají proč utíkat. Aktuálně máme na útěku dvě dívky, což je oproti minulým letům strašně málo. Před šesti lety jich bylo na útěku třeba i třináct," nechal se slyšet ředitel Výchovného ústavu v Černovicích Josef Michálek. V ústavu je nyní 46 dívek a 21 dětí ve věku do tří let.

Podle Michálka se u chovanek, které se stanou matkami, mění celkový přístup 
k životu a tím i k samotným útěkům.

„Pokud má dívka miminko, tak je pro ni pak problematické naplánovat útěk, dívka už není sama, je se svým potomkem, a tak i chuť utéct ochabuje," podotkl Michálek. „Dnes je paradoxně důvodem k útěku nezájem vlastní rodiny. Snažíme se proto s dítětem pracovat, ale pokud některé rodiče vůbec nezajímá, co je s jejich potomkem, pak se lehce stane, že dívka se rozhodne, že od nás uteče a podívá se, co se doma vlastně děje," dodal ředitel s tím, že dříve nebylo výjimkou, že se sebralo šest holek a řeklo si jen tak z hecu, že utečou. V dnešní době má útěk hlubší podtext.

„Největší procento útěků 
u nás tvoří dívky, které se nevrátí z dovolenky u rodičů. Také u nás máme pár notoricky známých útěkářek, ale jinak mohu říci, že více než polovina našich chovanek nikdy neutekla," řekla ředitelka výchovného ústavu v Počátkách Jiřina Nesládková. 
V ústavu přebývá v současné době jedenapadesát dívek.

Pokud v jakémkoliv výchovném zařízení dojde k útěku, zaměstnanci případ ihned hlásí policii. „Stává se nám, že za rok pátráme opakovaně po jedněch a těch samých dívkách. Někdy se pohřešované najdou do hodiny, jindy po nich musíme vyhlásit celostátní pátrání," dodala policejní mluvčí.

Toulali se bez cíle

Mladší děti často utečou kvůli neúspěchu ve škole, rodinným problémům nebo šikaně ze strany vrstevníků. Leckdy se ale stane, že se jim prostě nechce jen ze školy domů. To se právě stalo nedávno v Pelhřimově. Dvě dívky ve věku 15 a 12 let a jeden třináctiletý chlapec se po vyučování rozhodli, že nepůjdou domů. Nereagovali na telefonické volání rodičů ani policistů.

„Když děti nepřišly ve večerních hodinách domů, jeden z rodičů vše nahlásil na policii. Ihned jsme začali v Pelhřimově pátrat po restauračních zařízeních, na autobusovém a vlakovém nádraží, v nemocnici, ale i na výpadovkách z města," popsala dramatické okamžiky akce Hana Kotková.

Děti byly nakonec nalezeny několik minut po půlnoci hlídkou kriminalistů na jedné pelhřimovské ulici v blízkosti náměstí.

„Děti využily odpoledne a večera k toulání bez nějakého cíle po Pelhřimově. Rodičům se děti neozvaly, na telefon nereagovaly, neoznámily jim, kde jsou nebo co dělají," dodal pelhřimovský kriminalista Václav Slabý. Všechny tři děti byly po nalezení předány rodičům.