Vedení základní umělecké školy ve Žďáře řeší, jak školu lépe zabezpečit. Na to, že vstup do budovy není vůbec chráněn, upozornili rodiče dětí.

„Velice mne zajímá bezpečnost dětí v základní umělecké škole. Jelikož tam také chodívám vyzvedávat dítě, všimla jsem si, že škola je neustále otevřená a má tam přístup každý," vyzvala radnici k nápravě jedna z maminek na oficiálních webových stránkách města.

Podle ní navíc rodiče s kočárky posedávají na chodbách jak na nádraží, a často se nedá ani projít. „V případě požáru by nebylo možné ani vyběhnout. A to nemluvím o napadení žáků a učitelů, které se odehrálo loni na obchodní škole," dodala pisatelka.

Ve žďárské obchodní škole loni na podzim zemřel student poté, co ho napadla psychicky nemocná žena. Škola byla přitom zabezpečená standardně, studenti si tam dveře otvírali pomocí čipové karty. Vražedkyně tam proklouzla s nimi.

Hledá se řešení

Vstup do umělecké školy je volně otevřený každé odpoledne v pracovním dnu do 18 hodin. „Je to tím, že naše škola má jiný režim provozu než škola běžná, nemůže mít jednotný rozvrh. Děti přicházejí a odcházejí po celé odpoledne, každému začíná hodina jinak, takže žáci potřebují mít do školy volný přístup," vysvětlil zástupce ředitelky Základní umělecké školy Františka Drdly František Dvořák.

Bezpečnější formu vstupu do budovy ale vedení školy hledá. „Nyní se mi jako nejschůdnější jeví zaměstnat někoho, kdo by vstup do školy hlídal a dovnitř pouštěl pouze žáky a dospělé, kteří se například prokáží občanským průkazem," uvedla ředitelka školy Dana Foralová. O způsobu zabezpečení budou pracovníci školy jednat příští týden.

„Zatím nevím, jak to uděláme. Na úterní poradě to s učiteli proberu a poradím se s nimi, k čemu by se přikláněli oni znají provoz nejlépe. Po poradě pak zjistíme, jaké máme reálné možnosti řešení a jak by bylo provedení nákladné," dodala Foralová.

Vstup „na čip" podle Foralové stoprocentně nezabezpečí, že jeho pomocí do budovy vejde skutečně jen dítě, které si jím otevřelo dveře. Jako nejefektivnější se jí teď jeví právě vrátnice se stálým dohledem. „Je to však problém, vrátnici budova nemá a při vstupu není pro její zbudování dostatek místa. Také placení vrátného by zkomplikovalo naši finanční situaci," řekla ředitelka.

Kde na to vzít?

Žďárská umělecká škola na jaře žádala o dotaci na zabezpečení objektu ministerstvo školství. „Zatím jsme nedostali vyjádření, zda nám ji přidělilo," sdělila Foralová. Vyjádření chce ředitelka získat do příštího týdne.

Jak řekl místostarosta Žďáru Josef Klement, radnice jako zřizovatel škol od nich teď při přípravě rozpočtu na příští rok sbírá údaje o finančních požadavcích na zajištění provozu. „Zabezpečení škol je toho součástí a patří k našim prioritám," řekl Klement.

Nové zabezpečení s kamerami má v okrese od 1. září třeba mateřská škola ve Vojnově Městci. „Rodiče stojí u dveří a my je ve třídě vidíme, přivítáme je a pustíme do školky. Vidíme i na terasu, ten systém nám velmi vyhovuje, nemusíme od dětí kvůli otvírání dveří odbíhat," popsala ředitelka školka Jana Losenická Ondráčková. Zabezpečení s kamerami stálo asi dvacet tisíc korun. Nechali ve školce vyměnit i ostatní dveře. „Už byly na hranici životnosti," řekl starosta Karel Malivánek.

Celkem stála výměna vstupů do školky asi sto tisíc. Vše hradila obec, dotaci totiž nedostala. „Po tragédii v obchodní škole politici horečně vymýšleli, co s tím, vyhlásili a velmi propagovali dotační titul, ale nakonec se na mnoho žadatelů nedostalo, zůstalo to na starostech," dodal Karel Malivánek. „Tak jsme vše pořídili sami, máme školku dokonale zabezpečenou, a to je hlavní," řekl.