Stát by garantoval investice do nové jaderné elektrárny až jako druhý v pořadí, po společnosti ČEZ. Pro projekt výstavby nových bloků je ovšem taková výhybka nepřijatelná. Takzvaná záruka státu až v druhé vlně není v polostátní společnosti ČEZ řešením a neposouvá nás to dál. Deníku to řekl generální ředitel dceřiné společnosti Dukovany II. Martin Uhlíř.

Proč tak silná firma jakou ČEZ je, trvá na státní garanci?

Cena elektřiny na trhu je pokřivena dotacemi. Spadla na tak nízkou úroveň, že se dnes nevyplatí stavět vůbec žádný zdroj elektřiny, pouze ten, který je dotovaný. Jadernou elektrárnu se podle dnešních cen na burze stavět nevyplatí.
Jako argument často používáte také obavy z minoritních akcionářů společnosti.
ČEZ není stoprocentně vlastněn státem. Minoritní akcionáři žádají od managementu zhodnocení peněz. Pokud by se ČEZ chtěl pustit do akce, kde není jisté, zda bude obrovská investice návratná, mají akcionáři podle obchodního zákoníku možnost zažalovat management firmy, že nehospodaří hospodárně. Potřebujeme, aby stát dal garanci v první vlně, z toho důvodu, aby byli spokojeni minoritní akcionáři. Aby s investicí souhlasili.

Proč se vám nejvíc zamlouvá tento investorský model?

Má samé plusy. Bude se stavět uvnitř dceřiné společnosti, budou zapojeni zaměstnanci se zkušenostmi z provozu a výstavby elektráren, neovlivní to zbytek ČEZu. Další pozitivum je, že výstavba bude probíhat řekněme za levné peníze, budeme si moci půjčit od bank na nižší úrok. Tím pádem i elektrárna bude levnější a bude vyrábět levnější proud pro lidi.

Jaké další formy státní garance připadají v úvahu?

Jeden ze způsobů řešení je také takzvaný contract for difference, což je mechanismus používaný ve Velké Británii, který zaručuje hodnotu výkupní ceny energie v budoucnosti. Až bude nová jaderná elektrárna vyrábět, provozovatel bude od státu dostávat hodnotu podle dohodnuté sumy. Může to být výhodné pro investora, v případě, že by cena elektřiny byla nadále velice nízká. Je tam ale i opačný mechanismus, pokud bude cena na burze vyšší, než je dohodnutá suma, peníze jdou do kapsy státu.

A další varianty?

Třetí možností je, aby byli minoritní akcionáři vyplaceni z části ČEZu, který bude mít v odpovědnosti výstavbu nových bloků.

Je reálné prodloužit životnost dukovanské jaderné elektrárny od dalších deset let až do roku 2045?

Prodlužování životnosti jaderných elektráren do 60 let je ve světě běžné. Je to reálné. Elektrárna je po technické stránce v perfektním stavu. Otázka je, kolik to bude stát a jak se to vyplatí. Osobně si myslím, že prodlužování bude složité také z politického pohledu. Jaderná elektrárna Dukovany bude v té době jednou z nejstarších v Evropě a bude složité v Evropské unii obhájit, že má fungovat dál.

V jakém stavu je příprava nového energetického zdroje?

V letošním roce se podařilo projít téměř celým procesem EIA, čili posuzováním dopadů na životní prostředí. Na počátku roku jsme měli mezivládní konzultace, na ně navázaly diskuse s občany v Maďarsku, Rakousku a Německu. Byly to docela složité diskuse. Proti nám seděli odborníci. Jsem pyšný na náš tým, protože se nám podařilo obhájit projekt, který chceme v Dukovanech zrealizovat. Závěrečné stanovisko bychom z ministerstva životního prostředí měli získat v dubnu příštího roku. To bude dosažení velkého milníku.

A příprava samotné stavby?

Chystáme dokumentaci k územnímu řízení. Změnil se stavební zákona a umožňuje takzvanou obálkovou metodu, což je pro nás zjednodušení a urychlení. Třetí balík činností je vytvoření zadávací dokumentace, máme ji téměř hotovou. Nemůžeme ji dokončit, protože nebylo jasně řečeno, jaký bude investiční model a způsob zajištění návratnosti investice.

Bojíte se odporu ekologických aktivistů?

Nebojím. Beru je jako skupinu lidí, kteří mají svůj názor, a to je v pořádku. Setkali jsme se s celou řadou lidí, kteří nefandí jaderné energetice právě při zahraničních diskusích. Je potřeba, aby si obě skupiny vysvětlovaly svoje postoje. Jsem rád, že v České republice dvě třetiny lidí jadernou energetiku podporují.

Nemá výstavba pátého jaderného bloku v Dukovanech už teď zásadní zpoždění?

Máte pravdu, projekt je ve zpoždění. Státní energetická koncepce říká, že je potřeba spustit nové jaderné bloky v České republice do roku 2035. Termín hlavního rozhodnutí se pořád posouvá, reálný harmonogram výstavby je dnes v roce 2039. Rok 2035 je stihnutelný pouze v teoretické rovině.