Vzpomínková akce se uskuteční na Havlíčkově náměstí ve čtvrtek od 14 do 16 hodin.

„Havlíčkův Brod se letos poprvé připojuje k akci Jom ha-šoa – Den vzpomínání na oběti holocaustu. Akce proběhne formou maratonu čtení jmen obětí z Havlíčkobrodska a okolních měst a obcí. Každý účastník přečte šest jmen s datem narození a místem zavraždění," uvedla pořadatelka akce a brodská historička Alena Jindrová. Ta podotkla, že zúčastnit se může kdokoliv. „Čtení bude probíhat přímo u havlíčkobrodského muzea, kde kromě posezení budou k dispozici též publikace a brožury týkající se holocaustu a havlíčkobrodské židovské obce. Každý ročník je také zaměřen na nějaké téma. Letos je to Pomoc lidem v nouzi," pokračovala Jindrová. Ta dodala, že letošní jedenáctý ročník proběhne kromě Brodu také v dalších deseti městech v České republice.

Cílem je připomenout osudy lidí, kteří tam po generace žili a kteří se nesmazatelně zapsali do historie Havlíčkobrodska, například jako významní továrníci, politici či jako běžní občané, a kteří se snažili svojí prací přispět k rozkvětu měst či venkova. Kromě brožur a publikací k tomuto tématu bude k dispozici i zmíněná práce žáků na projektu Zmizelí sousedé Pachnerovi z Havlíčkova Brodu a rodina Ludmily Löwidtové z Chotěboře a zajímavé osobnosti z Havlíčkobrodska – Willy Mahler, po němž je dochován v Terezíně deník z druhé světové války, doktor práv Robert Neuern, prvorepublikový starosta, či doktorka práv Gertruda Sekaninová Čakrtová, politička a právnička.

Podle Jindrové svoji účast na akci přislíbilo mimo jiné i Gymnázium Havlíčkův Brod a také potomci rodiny Pachnerů. „Myslím si, že je potřeba toto téma neustále připomínat, především pak ve veřejném prostoru, abychom měli stále na paměti, kam vede rasová nenávist a násilí," pronesla Alena Jindrová.

Den holocaustu a hrdinství, hebrejsky „Jom ha-šoa ve ha-gvura", je od roku 1951 oficiálním státním svátkem Státu Izrael. Je to den, kdy se v Izraeli na dvě minuty zastavuje provoz a po celém světě se prostřednictvím občanských a náboženských obřadů vzpomíná na památku šesti milionů zavražděných Židů.