Krátké oteplení, které vystřídalo víkendové tuhé mrazy, totiž přineslo i na Pelhřimovsko komplikace se sněhovými převisy. Ty se nekontrolovatelně sesouvaly z několikametrových výšek a ohrožovaly tak chodce. O odstranění sněhu ze střech se podle zákona musí postarat výhradně majitelé domů.

Jenže, ne ve všech případech tomu tak bývá. „Zrovna v úterý jsem šla do města. A právě tady ve Školní ulici spadla ze střechy docela velká hromada sněhu. Nechci ani domyslet, co by se stalo, kdyby tudy právě někdo procházel. Nebylo tu ani žádné upozornění na padající sníh. Nechci ale nikomu křivdit, protože jsem si všimla, že u některých domů označení upozorňující na padající sníh byla připevněná třeba na prknech," komentovala Jitka Moravcová z Pelhřimova a konstatovala, že ona si v tomto období dává pozor a chodí raději na okraji chodníku, nikoliv pod střechami.

S odklízením pomůže plošina

Hasiči na Pelhřimovsku letos vyjížděli v souvislosti s odstraňováním převislého sněhu či rampouchů ze střech ke zhruba deseti událostem. „Výjezdů jsme oproti minulým letům tolik neměli. Sníh či rampouchy jsme likvidovali ze střech například v Pacově na náměstí Svobody, v Pelhřimově ve Strachovské ulici, v Kejžlici nebo v Kamenici nad Lipou," popsala mluvčí krajského ředitelství hasičů  Petra Musilová.

Podle hasičské mluvčí Musilové odpovídají za bezpečný provoz staveb, tedy i za bezpečný stav a údržbu střech, výhradně majitelé těchto objektů. Ti mají zákonnou povinnost starat se o svůj majetek tak, aby neohrozili zdraví, životy a majetek dalších osob. Měli by tedy i průběžně odstraňovat sníh a led ze střech, aby nebyla střešní konstrukce nadměrně zatížena a nebyli ohroženi kolemjdoucí lidé nebo majetek.

Někteří lidé si proto na pomoc zvou přímo soukromé firmy. „V úterý jsme například poskytli manipulační plošinu jedné firmě, která odklízela sníh na Mléčných lahůdkách na pelhřimovském náměstí. V minulosti, kdy bylo více sněhu, jsme takto pronajímali techniku hlavně městu Pelhřimov," nechal se slyšet majitel pelhřimovské firmy Elektro light servis Josef Rod.

Sníh a led odstraňuje ze svých budov i město Pelhřimov. Nedávno šlo třeba o dům s pečovatelskou službou ve Strachovské ulici. „Rampouchy tam vznikaly kvůli problému s okapem, použili jsme na odstranění plošinu technických služeb. Okap bude třeba ještě na jaře spravit," uvedl vedoucí hospodářského odboru městského úřadu Stanislav Kropáček s tím, že městské budovy jsou hlavně pro případ sesuvu sněhu dobře zajištěny. Ačkoli město rampouchy odstranilo, okolní vlastníci je tam nechali.

Odpovědnost v případě pádu rampouchu na chodce těžko lze „natvrdo" aplikovat v případě, že se led tvoří třeba za další dvě hodiny po odstranění. Důležité ale je, že vlastník v tomto ohledu nebyl nečinný. Pokud není k dispozici plošina technických služeb, město si ji objedná u soukromníků. Vlastník odpovídá i za stav chodníku, který mu patří. Většina chodníků patří městu. Zatímco letos v Pelhřimově nikdo nežádal město o odškodnění za úraz na jeho chodnících, loni se několik žádostí objevilo.

Důležitý je svědek

Dokazování odpovědnosti je ale složité a pojišťovny chtějí co nejvíc podrobností. „Dotyčný musí mít například svědky svého úrazu nebo nakreslit plán místa. My pak s technickými službami, které monitorují pohyb své techniky v terénu, konzultujeme to, zda v době úrazu byl chodník posypán a jaký byl jeho povrch," vysvětluje vedoucí odboru vnitřních věcí úřadu Jitka Dederová. Konkrétní částky odškodnění za loňskou zimu znají jen pojišťovny.