V nejbližších dnech by mělo dojít ke slavnostnímu otevření. Oprava budovy se však o necelý rok protáhla, a to vinou pražské společnosti Toget, která na sklonku loňského roku nečekaně opustila staveniště.

„Rekonstrukci dokončilo konsorcium firem Ritus a ElektroMont HB, kteří vyhráli výběrové řízení. Minulý týden proběhl finální kontrolní den a předávací proces celé stavby, který dopadl dobře. Aktuálně dělníci dokončovali venkovní zahradu," uvedl místostarosta Havlíčkova Brodu Libor Honzárek. Ten podotkl, že radnice také řeší právní spor s firmou Toget.

„Jedná se o částku, která převyšuje čtyři miliony korun," řekl již dříve starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl.

Firma Toget získala zakázku v Havlíčkově Brodě na základě výběrového řízení, které s nejnižší cenovou nabídkou vyhrála. S pracemi začala již vloni na jaře.

„Důvody pro vypovězení smlouvy jsou zcela zřejmé. Dodavatel měl do loňského 20. září dokončit práce uvnitř budovy Staré radnice. V listopadu měly být hotové i další části včetně rekonstrukce exteriérů a finální terénní úpravy," uvedl Honzárek.

Rekonstrukce Staré radnice probíhala čtyři roky ve třech etapách. „V první etapě se kompletně opravila Žumpa, tedy prostory Radniční restaurace. Následně vestibul a elektrorozvody. Poslední fází byl sál a zahrada," vysvětlil Honzárek. Ten dodal, že zahrada bude sloužit jako veřejný park. „Kromě zátěžového trávníku je na dvoře historická kašna, osvětlení a několik laviček. Zahradu bude přitom spravovat nový provozovatel restaurace, a to na základě aktuálního výběrového řízení," konstatoval Honzárek.

Podle něho je ještě potřeba opravit fasádu budovy ze strany od náměstí. „Samozřejmě i nadále řešíme drobné opravy a vady," pokračoval Honzárek.

Brodské radnici by se také hodil ještě jeden obřadní sál pro konání různých slavnostních akcí, jako je například vítání občánků či svatby.

„Další využití a rozšíření by rozhodně bylo na místě. Nové prostory nám také vzniknou, pokud v budoucnosti dojde k odstěhování krajské knihovny," konstatoval Honzárek.

Kompletní oprava budovy Staré radnice stála okolo padesáti milionů korun.