Jasno však ve většině míst budou mít až na začátku příštího roku. Jedním z takových jsou například Humpolečtí. „Zatím máme hrubé obrysy. Podrobnosti probereme 30. listopadu na zastupitelstvu. Konečný rozpočet ale budeme znát až v únoru. Už teď máme představu, že se výdaje v příštím roce vyšplhají na 266 milionů korun. Nejsou v tom však zahrnuty dotace," popsal tajemník Městského úřadu v Humpolci Jiří Fiala. Dodal také, že letošní výdaje města 
i s dotacemi činily 298 milionů.

Také v Pacově rozpočet schválí až na začátku příštího roku. „Od září ale probíhají přípravy. Komunikujeme s různými neziskovými organizacemi, sbíráme data a máme několik seminářů," popsal práce předcházející konečnému rozhodnutí starosta města Lukáš Vlček.

Na novinky se mohou těšit jak děti, tak senioři. „Situace je pozitivní a i letošní rozpočet ve výsledku mile překvapil. Doufám, že v nadcházejícím roce budeme mít k dispozici ještě více peněz. Chystáme totiž dva velké projekty zhruba za dvě stě milionů. Prvním je nový areál mateřské školy 
a tím druhým dostavba kapacit Domova se zvláštním režimem, který funguje při pacovském Domově důchodců," přiblížil Vlček.

Jasné představy o financích, s kterými budou po novém roce disponovat, nemají ani v Horní Cerekvi. „Všichni správci rozpočtových kapitol mají čas do 30. listopadu, aby předložili svůj návrh. Již tradičně rozpočet řešíme až na přelomu kalendářního roku a schvalujeme až v únoru. Plánujeme však jednu výraznou investici, a to druhou etapu rekonstrukce školní kuchyně, která vyjde zhruba na čtrnáct milionů korun, což je poměrně výrazná částka," řekl starosta Horní Cerekve Jaroslav Andrle.

Nejinak je tomu i v Kamenici nad Lipou a Červené Řečici. „O rozpočtu na příští rok jsme zatím nejednali. Vždy ho schvalujeme až po novém roce a dočasný stav řešíme formou takzvaného provizoria," vysvětlil kamenický starosta Ivan Pfaur.

S ním souhlasí i místostarosta Červené Řečice Dušan Obranec. „Rozpočet projednáváme až v prvním čtvrtletí nového roku. Funguje to tu tak už několik let," doplnil Obranec.

Kameničtí se v budoucnu projdou po nových chodnících. „Chceme se soustředit hlavně na infrastrukturu, do té půjde nejvíce peněz. Zejména se to bude týkat ulic Táborská a Komenského. Dále bychom chtěli rozšířit pozemky pro výstavbu rodinných domů," dodal Pfaur.

Naopak do nového roku vstoupí už s rozpočtem Pelhřimov, Černovice, Žirovnice a Počátky. „Návrh investičního rozpočtu musí být do konce roku. Určitou představu už máme, ale záleží na rozhodnutí zastupitelstva 19. prosince. Chceme pokračovat v rekonstrukci kanalizace, chodníků, komunikací a osvětlení ulic, chtěli bychom dokončit revitalizaci Městských sadů a zaměříme se i na kanalizaci ve Skrýšovské ulici, kde by v budoucnu mohly být parcely pro rodinné domy," nastínil starosta Pelhřimova František Kučera.

Do úprav veřejných prostor se pustí i Černovičtí. I tady si příští rok finančně přilepší. „Plánujeme rekonstrukci Mariánského náměstí, která vyjde zhruba na 20 milionů, a koupi Sokolovny za tři a půl milionu korun. Příští týden máme zastupitelstvo, kde se schválí pracovní verze k vyvěšení, a jasno o rozpočtu na příští rok by mělo být v prosinci," řekl starosta Černovic Jan Brožek.

Včera měli v Počátkách zasedání finančního výboru, které přineslo jasnější představy o návrhu rozpočtu. „Tento návrh předložíme zastupitelstvu 28. listopadu a 20. prosince rozhodneme o jeho finální podobě. Předpokládám, že peněz budeme mít zhruba stejně jako letos. V první řadě je investujeme do rekonstrukce ulic Zahradní
a Sládkova. Zejména Sládkova je poměrně stará a je zde nutná nová kanalizace 
a nový vodovodní řad. Dále plánujeme pokračovat v revitalizaci veřejných prostranství," komentoval počátecký starosta Karel Štefl.

VÍCE FINANCÍ

V Žirovnici bude jasno dokonce ještě o týden dříve. „21. listopadu se sejde rada města a 12. prosince pak zasedne zastupitelstvo. Situace je velmi dobrá, tak si myslím, že bychom mohli disponovat s více financemi než letos. Dokonce nám ještě nějaké peníze z letošního roku zbudou. Primární pro nás bude dostavba domu seniorů, jehož postavení vyjde zhruba na dvacet milionů," sdělil starosta města Milan Šmíd.

Jana Kudrhaltová