„Byl překonán dosavadní denní rekord pro naši stanici z roku 2000. Tehdy rtuť teploměru vyšplhala k 33,6 stupňům Celsia," informoval vedoucí observatoře Milan Váňa. Teploty okolo 30 stupňů nás podle něj čekají i následující dny.

Vysoké teploty a sucho zvyšují nebezpečí vzniku požárů. Podle lékařů bude narůstat 
i riziko dehydratace a zdravotních kolapsů především 
u dětí, starších a nemocných lidí, ale i zvířat. Lidé by proto měli omezit fyzickou zátěž.  Lékaři zároveň doporučují vyvarovat se pobytu na přímém slunci.

„Rodičům malých dětí doporučuji, aby nevycházeli vždy zhruba dvě hodiny před polednem a po poledni. Nejlepší je nevystavovat děti vůbec přímému slunci," přiblížila dětská lékařka z Pelhřimova Jana Hejduková.

Ta dodala, že pokud přece jenom dojde k tomu, že se děti pohybují na přímém slunci, tak je důležité používat ochranné prostředky jako krémy s vysokým UV filtrem, sluneční brýle a pokrývku hlavy.

„Dospělí i děti by měli dodržovat pitný režim. Například batolata, tedy děti od jednoho do tří let, by měla denně vypít dva až tři litry tekutin. Nejlépe čistou vodu nebo čaj. Nedoporučuji pít slazené nápoje," dodala dětská lékařka s tím, že dehydratace jsou v současné době časté. „Hodně dětí skončí na pohotovosti na kapačkách," upozornila Jana Hejduková.

Vedro znamená zvýšenou zátěž také pro zvířecí organismus. „Například psi mohou mít úpal nebo úžeh stejně jako lidé. Jejich majitelé by jim proto měli zajistit dostatečné množství vody, doma je vykoupat a tím jim zchladit organismus. Venčil bych je 
na nezbytně dlouhou dobu 
a pak je nechal opět doma 
v chládku," uvedl veterinář Petr Vondrák z Pelhřimova.

Z tropického počasí se radují majitelé či provozovatelé koupališť.

Jejich návštěvnost se totiž zvedá. Aktuální vysoké teploty lákají stále více lidí i k návštěvě pelhřimovského plaveckého bazénu. „Můžeme říci, že návštěvnost bazénu se oproti minulému chladnému víkendu zvýšila téměř o sedmdesát procent," potvrdil Jaroslav Záběhlík z Technických služeb, které bazén provozují.

Teplo ze Španělska

Včerejší tropické počasí způsobil velmi teplý vzduch, který k nám proudil z Pyrenejského poloostrova.

„Od úterý začne nad naše území od severozápadu postupovat zvlněná studená fronta, která přinese jen velmi mírné ochlazení na teploty kolem 30 stupňů Celsia," přiblížil aktuální počasí vedoucí Observatoře v Košeticích Milan Váňa. Podle něj se dá zatím léto jako celek hodnotit jako normální s tím, že zatím bylo poměrně dost velkých teplotních výkyvů. „K pondělku jsme zatím zaregistrovali 32 letních dnů, tedy dnů, kdy bylo denní maximum nad 25 stupňů Celsia, a čtyři tropické dny, kdy bylo denní maximum nad 30 stupňů Celsia," dodal uznávaný meteorolog.

Podle něj  je velmi  zajímavé rozložení letních dní podle měsíců. „Šest po sobě jdoucích letních dnů jsme zaznamenali poměrně záhy, již na přelomu dubna a května a v květnu ještě další dva, v červnu jich bylo sedm, v červenci devět a v srpnu zatím osm, nicméně v tomto týdnu další letní i tropické dny dozajista přibudou," uzavřel Váňa.

Teplotní rekord

Meteorologové v Observatoři v Košeticích včera v 15 hodin naměřili rovných 35 stupňů Celsia. Tím byl překonán 12 let starý teplotní rekord 33,6 stupňů Celsia. V neděli rekord překonán nebyl. „Maximální denní teplotu jsme naměřili 30,1°C, zatímco rekord z 19. srpna 1992 je 33,8°C," dodal k nedělnímu měření meteorolog Milan Váňa. Ten očekává, že teplotní rekordy budou zřejmě překonány i v následujících dnech.

Alexandra Knapová