VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sběrači plodů kolem silnic se snadno stávají oběťmi aut

Třebíčsko - Při cestování po silnicích na Třebíčsku mnohdy zahlédnete za krajnicí pod ovocnými stromy sběrače jablek. Často se pohybují až nebezpečně blízko a ohrožují tak hlavně svoji bezpečnost. To vše za cenu peněz, moštu či pálenky.

25.9.2012
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Michaela Červená

S obdobím podzimu přichází ten správný čas na očesávání jabloní, děje se tak v sadech, zahradách, ale také u silnic. Ani tam však stromy a jejich plody nepatří všem, ale silničářům, kteří je ke sklizni nabízejí sběračům. Nejde o složitý proces, o sběr jablek u komunikací lze požádat písemně. Sbírat lze po zaplacení dohodnuté částky. „Letos jsme obdrželi 42 žádostí o povolení ke sběru a všem jsme vyhověli," upřesnil vedoucí výrobního oddělení třebíčského provozu Krajské správy a údržby silnic Vysočiny Miroslav Černý.

V letošním roce přistihli třebíčští silničáři při sběru jablek několik neoprávněných sběračů. „Takových případů jsme zaznamenali pět. Vždy se to ale podařilo vyřešit vzájemnou dohodou s tím, že si dotyční povolenku ke sběru dodatečně zakoupili," řekl Černý.

Žádným z těchto nelegálních sběrů u silnic se tak nemusely zabývat policejní orgány. „Podobný případ jsme řešit nemuseli," potvrdila mluvčí třebíčských policistů Marcela Lavická. Dodala, že v případě prokázání viny by neoprávněným sběračům tresty hrozit mohly. „Záleželo by samozřejmě na škodě, kterou by svým jednáním způsobili. Pokud by nepřesáhla pět tisíc korun, jednalo by se o přestupek proti majetku, za který lze uložit pokutu až patnáct tisíc korun. V případě vyšší škody by však mohl být skutek posouzen jako přečin krádeže, za nějž hrozí trest odnětí svobody až na dvě léta," poznamenala Lavická.

Po zakoupení vybraného, hezky košatého a na jablka bohatého stromu si každý z poctivých sběračů musí svůj strom ohlídat již sám. „Nedávno jsme řešili případ, kdy u již zamluveného stromu sbírali jiní lidé. Opět se to ale obešlo bez zbytečných incidentů a sběrači bez povolení si jej okamžitě zakoupili na jiné místo," zavzpomínal Miroslav Černý.

Nehledě na finanční trest se sběrači, ať už s povolenkou, či bez ní, vystavují nebezpečí újmy na zdraví. „Tito lidé se pohybují v blízkosti komunikace a zvláště na vedlejších úsecích, kde jsou stromy přímo u silnic, jsou vystaveni značnému nebezpečí. Vybízíme je tímto k opatrnosti," upozornila Lavická s ohledem na projíždějící vozidla.

KAMIL ČERNÝ

Autor: Redakce

25.9.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Josef Mladý

Lídr TOP 09 na Vysočině se obává ztráty demokracie

Volby na Vysočině.
AKTUALIZUJEME
46

ONLINE: Volby skončily. ANO vítězí i na Vysočině

Reakce ODS: Otázka je, kam bude republika směřovat

Vysočina - S potěšení sledoval v Modrém domě v Jihlavě výsledky voleb do Poslanecké sněmovny volební štáb Občanské demokratické strany.

OBRAZEM: Značky pomohou lidem vyznat se v nemocnici

Jihlava – Další oddělení jihlavské nemocnice se přestěhovalo do nových prostor. Pacienti a zdravotníci z neurologického, onkologického, kožního, chirurgického a kardiologického oddělení využívají nového zařízení. V tuto chvíli stavební firma opravila čtyři patra interního pavilonu a nyní dělníky čeká ještě poslední pátá fáze prací.

Mezi pěti nejrychleji sečtenými obcemi na Jihlavsku vyhráli Piráti

Jihlavsko – Horní Myslová, Mysletice, Věžnička, Zdeňkov a Zvolenovice. To jsou obce v nichž volební komise nejrychleji sečetla volební lístky, zapsala je do systému a odevzdala je na dopředu určená sběrná místa. Výsledky z těchto obcí zveřejnil Český statistický úřad na svém webu třicet minut po zavření volebních místností.

V malé obci na Jihlavsku k volbám přišli téměř všichni

Vanůvek – Vanůvek je jedna z nejmenších obcí na Jihlavsku. K volbám tam letos nedošli pouze 4 voliči z 28. V této malé vesnici nedaleko Telče žije dohromady 39 obyvatel z toho 11 dětí.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení