Levý jízdní pruh ve směru na Prahu je uzavřený kvůli odbagrovávání povrchové kanalizace už od 10:00. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) se podle svého mluvčího Jana Rýdla o problému s kanalizací, ze které ve středním dělícím pásů vytékala voda, dozvědělo v pátek před 20:00.

"Vzhledem k počasí začala voda namrzat. Byly tam nehody, většinou lehčí. Zranění bylo jenom jedno. Chvíli tam ale byla situace poměrně dramatická," řekl Rýdl. Policie potvrdila čtyři nehody a jednoho lehce zraněného člověka. Poškozené bylo i auto zasahujících hasičů, do kterého narazil další vůz.

Zaslepená či ucpaná kanalizace

Podle Rýdla je zřejmě kanalizace někde zaslepená nebo ucpaná a vodu neodvádí jak má, proto se v nejnižším místě dálnice hromadí a vytéká na povrch. Nedostatečné odvedení vody z dálnice je jedním z největších nebezpečí na dálnici, řekl Rýdl. V noci nechalo ŘSD ručně prokopat rýhy, kterou by mohla voda odtékat. Provoz nebyl v noci omezen.

Rekonstrukce kanalizace pod dálnici byla součástí modernizace dálnice D1 mezi 94. a 104. kilometrem za 1,75 miliardy korun, která začala loni na jaře. Nebyla ale dokončená v naplánovaných termínech.

ŘSD po problémech s kolabující dopravou v polovině prosince s původním dodavatelem ukončilo spolupráci. Nyní hledá nového dodavatele, aby mohly práce v létě pokračovat. Od ledna pracovalo ŘSD na zprovoznění původně zúženého úseku.