Hygienici opět vyhodnotili odebrané vzorky z vodních ploch na Vysočině. Výsledky testů ukázaly, že na některých místech se kvalita vody opět zhoršila. „V Břevnické nádrži a rybnících Ředkovec a Medlov jsme aktuálně zjistili vysoký výskyt sinic a množství překročilo hygienické limity. Proto jsme vyhodnotili vodu v těchto lokalitách jako nevhodnou ke koupání. Stejná situace trvá i ve vodní nádrži Trnávka. Upozorňujeme, že koupání zde představuje pro uživatele zdravotní riziko,“ komentoval Milan Brychta, ředitel Odboru hygieny obecné a komunální Krajské hygienické stanice Kraje Vysočina.

Zákaz koupání i nadále platí již pro tradiční vodní plochy. „V rybníku Kachlička a vodní nádrži Sedlice stále platí zákaz koupání,“ varovala mluvčí vysočinských hygieniků Jana Böhmová.

Horší kvalita vody je nově i v biotopu Šiklův mlýn. „Voda v koupacím biotopu Šiklův mlýn vykazuje mírně zvýšené mikrobiální znečištění, hodnotíme ji třetím oranžovým stupněm, který značí mírně zvýšenou pravděpodobnost vzniku zdravotních problémů při vodní rekreaci. U vnímavých jedinců by se mohly vyskytnout zdravotní obtíže. Po koupání v takové vodě je důležité vždy se  osprchovat,“ uvedla mluvčí.

Ke zlepšení kvality vody naopak došlo v Dalešické přehradě. „Na Koněšínské pláži již voda neznamená zdravotní riziko,“ doplnila Böhmová.

Kvalitu vodu mohou zájemci sledovat na webových stránkách krajské hygienické stanice.