Stánky škol zaplnily velký sál, balkon i foyer. „Festivalu vzdělávání se účastníme každoročně. Zájem potenciálních budoucích studentů nás těší, proto dnes pořádáme zároveň den otevřených dveří. Děti tady dostanou informace a odpoledne si mohou školu hned prohlédnout," řekla včera Marie Vystrčilová, ředitelka Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Žďár nad Sázavou.

Pestrou nabídku různých studijních možností na jednom místě oceňovali i rodiče budoucích středoškoláků. „Líbí se mi, že se tady děti mohou seznámit s tolika školami. Mají šanci narazit třeba i na obor, co by se jim líbil, ale dosud ani nevěděly, že ho vůbec některá škola nabízí," řekla Petra Navrátilová ze Žďáru. Na školní festival přišla se čtrnáctiletým synem.

Přehlídky se zúčastnily školy a učiliště z Vysočiny i okolních krajů. Škála oborů, jež nabízely, byla opět široká od tradičních k těm s ojedinělým zaměřením.

Skvělými průvodci byli pro školáky i rodiče současní studenti škol. někteří svou „vysněnou" školu objevili právě na Festivalu vzdělávání. „Já si tu správnou školu vybrala právě tady, i když o zaměření jsem už měla jasno předtím," řekla Lenka Roučková, studentka 4. ročníku jihlavské školy Trivis, jejíž absolventi najdou uplatnění u policie, hasičů, záchranářů či třeba v armádě. „Jsem nadšená, škola mě moc baví, a tak ji také ráda představuji dalším případným zájemcům," dodala dívka s úsměvem.

Svou školu i méně běžný obor hodinář ráda zájemcům přiblížila i Tereza Neubauerová, už třetím rokem studentka jihlavské střední školy průmyslové, technické a automobilní. „Přivedl mě na to dědeček, dlouho jsem neměla jasno, čemu bych se věnovala nejraději. A jsem ráda, že jsem se pak začala o hodinářství zajímat, protože mě to moc baví. Navíc máme skvělou partu a škola je bezvadná. Vřele ji všem zájemcům o studium doporučuji," usmála se Tereza Neubauerová.