Mladá maminka má k ruce seznam, co bude potřeba koupit. Na kolik peněz to ale vyjde, nepočítala. „Spočítané to ani nemůžu mít, jelikož některé věci kupuji průběžně, když se objeví v akci,“ prozradila, jak ušetřit. Rodinný rozpočet díky práci manžela výdaje zvládne. „Nemusíme honit pastelkovné hned, co to půjde. Z rodičovské bych to ale nedala ani omylem,“ dodala Jitka Jindrová.

Poslední měsíce zdražuje prostě všechno a sortiment v papírnictvích není výjimkou. „Bohužel došlo navýšení celého sortimentu do školy, nejvíce u sešitů a papíru,“ uvedla Milada Matějíčková, která je vedoucí oblíbeného jihlavského Papírnictví Doubek. „Zatím jsou ceny dané, ale může se stát, že některé zboží ještě podraží,“ dodala.

Z toho důvodu se zdá být rozumné vyrazit na nákupy co nejdříve. „Někteří rodiče nakupuji již na konci školního roku, když dostanou seznamy, to jsou hlavně rodiče prvňáčků. Jiní rodiče nechávají nákup na prázdniny a někteří nakupují na začátku školního roku,“ řekla Milada Matějíčková. Obchody aktuálně mají dostatečné zásoby, přesto se může stát, že pár dní něco ze školních potřeb nebude k dostání.

Řidič havaroval na dálnici nedaleko od Jihlavy, skončil v brněnské nemocnici.
U Jihlavy havaroval řidič mercedesu. Na následky vážného zranění zemřel

Specifická situace je pak v Polné, kde je druhý týden v září pouť a rodiče si tam musí finanční výdaje rozložit. „Pokud to nenakoupí hned na začátku července, když dostanou seznam, tak to nechávají na poslední týden v srpnu nebo na první dva týdny v září,“ vypozorovala Zuzana Janů, majitelka Papírnictví Linda.

Zároveň sympatická podnikatelka připomněla, že zdražování přicházelo ve vlnách. „Už se letos zdražovalo dvakrát, prvně to bylo osm procent, podruhé asi deset. Na malých položkách nevypadá to zdražení tak velké, ale v souhrnu to nějaký peníz udělá,“ vysvětlila.

Model Horácké arény.
Jihlava: nová aréna vyjde díky dotacím na téměř stejné peníze jako oprava staré

Rodinám, které mají opravdu hluboko do kapsy, může pomoci Centrum humanitární pomoci, které sídlí v Jihlavě na Okružní ulici vedle Lidlu. Dobrovolnice Michaela Musilová, které se podílela na zřízení centra, očekává první nárůst lidí v nouzi právě v době, kdy se rodiče dětí začnou chystat na nový školní rok.

Rodiny, které si naopak mohou dovolit pro své děti nové vybavení, často sledují i nejnovější trendy. Mezi dětmi jsou dlouhodobě oblíbené postavičky od Walta Disneyho, poslední dobou roste zájem o králíčka Binga, naopak už tolik „neletí“ Tlapková patrola. Podle Zuzany Janů děti chtějí to, co zrovna vídají v televizi. „Poslední dobou se vrací pokémoni, lidé se na ně hodně ptají,“ přidala závěrem perličku majitelka Papírnictví Linda z Polné.